3. märts 1998 kell 22:00

EMEXi monopol jääb kehtima

Majandusminister Jaak Leimann ütles, et peamine põhjus 1993. aastast pärineva määruse säilitamiseks oli valitsuse soovimatus olla liberaalne küsimuses, kas metalli ekspordiga võib tegeleda igaüks, kes soovib.

Metalliekspordi monopol hoiab Leimanni sõnul ära metallivargusi. Oma sõnade kinnituseks tõi ta väite, et alates 1995. aastast on oluliselt vähenenud kaabli ja muu vanametalli vargused.

«Metallikaubandus on kontrollitav ja on tekkinud teatud kultuur ja tase,» kinnitas Leimann. Metalliekspordi monopoli ärakaotamine oleks seda ohustanud, väitis majandusminister.

Jaak Leimanni sõnul otsustas valitsus jätkata metallikaubandusega seotud arutelu kahe nädala pärast, et leida sellele küsimusele paari kuu jooksul lahendus.

«Peame uurima äriseadustikku, et metallikaubandust saaks litsentseerida,» rääkis Leimann. Samas ütles ta, et majandusministeerium pole huvitatud selle tegevusala litsentsimisest, kuigi ülejäänud ministrid arvavad teisiti.

Sügisel esitas Oru turbakombinaadi ostnud AS Frees Turvas majandusministeeriumile taotluse saada metalli ühekordse ekspordi luba, kuid ministeerium keeldus seda väljastamast, viidates sellekohase seaduse puudumisele.

Eesti Metalliekspordi monopoli kaotamist on taotlenud peale ASi Frees Turvas teisigi Eestis tegutsevaid ettevõtteid.

Hetkel kuum