9. märts 1998 kell 22:00

Favorat ähvardab 15 mln nõue

Konkurentide sõnul viiks nõue konfiskeeritud kütuse eest Favora raskustesse

EK ja Alexela juhtide sõnul võib nende nõue Favora vastu osutuda Lõuna-Eesti kütusefirmale ületamatuks raskuseks.

«Oleme nõus maksma, aga summa vajab täpsustamist,» kommenteeris eile Favora juhatuse esimees Aivo Pärn.

Kaks aastat tagasi alanud kütusevaidlus on taas päevakorral pärast seda, kui riigikohus ei võtnud menetlusse EK ja Alexela kaebust ringkonnakohtu otsuse suhtes, mis jättis tolliametile õiguse erikonfiskeerida kütusefirmade ostetud bensiini.

EK otsustas eile pöörduda Eesti riigi vastu Euroopa inimõiguste kohtusse Strasbourgis. «See on drastiline näide, kuidas karistati kütuse omanikku, kuigi kohtus tuvastati, et EK pole kunagi rikkunud ühtki seadust,» ütles EK esindaja vandeadvokaat Leon Glikman.

Kas EK esitab samal ajal ka nõude Eestis Favora vastu, ei soovinud Glikman kommenteerida. Ta ütles, et tal puuduvad sellekohased juhtnöörid.

«Kui klient ütleb, anname hagi sisse, see on taktika küsimus,» märkis Glikman.

EK juhatuse esimees Olle Horm ei ole Euroopa kohtusse minekust vaimustatud, sest pikk ja kallis protsess ei too tagasi raha, mis kütuse eest kunagi makstud. Ta ütles, et loodab raha Favoralt tagasi saada kohtuvälise kokkuleppega, milleks loob aluse lõpetamata koostööleping. Selle järgi oli Favora EK hulgimüügiesindaja Lõuna-Eestis.

EK nõue Favora vastu on vähemalt 6 miljonit krooni, aga võib tõusta ka 10 miljoni kroonini, sest osa kütusest ostis EK Favoralt Alexela vahendusel. Sellele lisandub Alexela nõue 5 miljonit krooni.

«Täiesti ebanormaalne olukord, sest meie peaksime nüüd kinni püüdma kõik autod, kes 1996. aasta suvel Favoralt hangitud meie bensiiniga sõitsid,» kommenteeris riigikohtu vastust Alexela juhatuse esimees Juhan Kolk, kes ei olnud kindel, et Alexela koos EKga Euroopa kohtusse pöördub.

Vaidlusalune kütus saabus Eestisse 1996. aasta kevadsuvel selleks loodud riiulifirmade nimele ja müüdi enne aktsiisi- ja käibemaksu tasumise tähtaega kümne päeva jooksul mitu korda edasi. Tolliamet konfiskeeris 15 miljoni krooni eest Alexela ja EK kütust, mille viimased olid ostnud Favoralt, kes oli esimene legaalne kütuse ostja pärast riiulifirmasid.

Tolliameti peadirektor Rein Talvik on Favora seotuse tõestamiseks esitanud dokumendi, kus AS Vegelar palub maksta Favoral 11 miljonit krooni Rootsi pangakontole ja 1,5 miljonit krooni sularahas firma kassasse.

«Oleme sellega arvestanud, see on asjade loogiline käik,» kommenteeris EK ja Alexela võimalikku nõuet Favora juhatuse esimees Aivo Pärn. Ta lootis, et mõlema firmaga õnnestub maksmine enne kohtusse pöördumist kokku leppida. Pärna sõnul tekitab temas küsimusi vaid, kust on saadud summa 15 miljonit krooni.

«Me pole EK-lt kõike raha kätte saanud ja Alexelaga on veel keerulisem seis,» väitis Pärn. Täpsemalt ei soostunud ta Helsingi lennujaamast ilma pabereid nägemata rääkima.

Pärna väitel on alusetu võlausaldajate hirm, et Favora ei suuda nende raha tagastada. «Selle raha leiame, aga number vajab täpsustamist,» sõnas ta. «Kui number on liiga suur, vaidleme vastu, kui reaalne ja läheb meie paberitega kokku, võib oodata kohtuvälist lahendit,» rahustas Pärn. «Favora küll selle väikese asja pärast põhja ei lähe,» naeris ta.

Pärn ei nõustunud täpsustama, kust Favora vajaliku raha hangib. Pank selleks laenu ei anna, tunnistas ta. Üks võimalus oleks Favoral pöörduda sarnaselt oma võlausaldajatele talle kütust müünud firma Vegelar poole. «Ülesleidmisega võib tekkida probleeme,» nentis Pärn. «Aga nendelt ostsid ka teised, kuigi meie kogus oli kõige suurem ja oleme suuremad kannatajad,» eitas Pärn salakütuse müügi süüdistust.

Kütuseringkondades on juba üle aasta avalik saladus, et Favora uued kallid tanklad Lõuna-Eestis ei saa omanikele paigutatud raha tagasi teenida, mistõttu peab firmasse pidevalt raha väljast juurde tulema. «Tegemist on väga suurejoonelise ettevõtmisega, mis ei tooda minu arvates kasumit,» nõustus Juhan Kolk.

Eile teatas Postimees, et möödunud reedel vahistas kaitsepolitsei väljapressimissüüdistusega Favora transpordiosakonna juhataja Eskender Mamutovi.

Kütuseringkonna allikate sõnul on Mamutov aastaid Favoraga seotud olnud. Aivo Pärn ei soostunud Mamutovi seost Favora omanikega esialgu kommenteerima.

Hetkel kuum