9. märts 1998 kell 22:00

Turud korrigeerisid hinnatasemeid

Tundub, et suurem aur on USA väärtpaberiturgudest selleks korraks välja lastud ning ees seisab kõrgest hinnatasemest tingitud närviline ja volatiilne periood. Eelmisel esmaspäeval ja teisipäeval liikusid suuraktsiad veel üles ja Dow lõi uusi rekordeid. Investorite nõrkade närvide suhtes palju tundlikum Nasdaq võttis aga selge suuna alla. Turgu mõjutasid ebasoodsas suunas eeskätt mitme suure firma, nagu Disney ja Intel, hoiatused esimese kvartali kasumite languse kohta. Sääraste hoiatuste periood on täies hoos ning lähinädalatel võib mõnigi suurtegija turgu raputada. Samal ajal on investorite käes veel hulgaliselt paigutamist vajavat raha ning seega ei saa välistada hinnatasemete järk-järgulist tõusu. Dow tõusis nädalaga 0,28%, Nasdaq langes 0,98%.

Eelmisel esmaspäeval jõudis ka Stockholmi börs lõpuks uuele rekordtasemele (esimene pärast möödunud aasta 7. augustit) ning koondindeks sulgus 3305,48 punktil. Sellele järgnes aga kolm languspäeva. Põhiliselt oli langus tingitud sarnastest meeleoludest maailma börsidel. Ericssonile mõjusid halvasti Motorola ja Inteli kasumihoiatused. Mõnevõrra paremini läks Astral, kuigi päevade lõikes kõikusid hinnad märkimisväärselt. Langus jätkus veel reede poole päevani. Reede pärastlõunal tuli maaklerite sõnul arvukalt välisinvestoreid, eriti ameeriklasi. Põhiliselt osteti Ericssoni, kuid ka Astra tõusis mõne krooni võrra. Hinnahüpet ei peetud siiski jätkuva tõusu tunnuseks ning pigem oodatakse järske pöördeid mõlemas suunas. Koondindeks tõusis nädalaga 0,99%.

Esmaspäev tõi Helsingi börsile uue rekordi, ajaloolistel tipptasemetel kauplesid nii Nokia kui ka Merita. Järgnevatel päevadel liikusid aga hinnad tugevas korrektsioonis kiirelt allapoole. Langus polnud siiski üleüldine ning mitmed firmad, nagu Sampo, Pohjola ja Valmet, näitasid mitmel päeval tugevat minekut. Nokiale tegi haiget Inteli kasumihoiatus. Maaklerite sõnul pole uusi majandustulemusi laekumas ning seega puudub edasiseks tõusuks «kütus». Ka suurema hinnalanguse jätkumist peeti ebatõenäoliseks, sest fundamentaalselt midagi halvemaks muutunud pole. Reedel pöörasidki hinnad taas üles. Nokia ignoreeris Motorola kasumihoiatust ning oli suuremate tõusjate seas. HEX langes nädalaga 1,39%.

Eelmisel nädalal asendus senine stabiilsus Vene aktsiaturul aktiivsusega. Börsikäive tõusis, kuid püsivat hinnatõusu ei tulnud. RTS-indeks liikus nädala jooksul küll tugevalt üles, kuid nagu treppi mööda, korrigeerides hindu iga tõusu järel. Nädala tõusuks kujunes siiski tugev 9,72%. Turule ilmus taas arvukamalt välisinvestoreid ning ka kodumaised tegijad ilmutasid aktiivsust. Aktsiahindu toetasid prognoositust kiiremini langevad GKO määrad ning üksikud positiivsed uudised, nagu Norilski Nikli kava emiteerida aasta lõpu poole ADRe ning konverteerida lihtaktsiateks eelisaktsiad. Lühemas perspektiivis nähakse senise trendi jätkumist eeldusel, et USA turul suuri pöördeid ei toimu. Praegusel uudistevaesel ajal on Dow muutus investoreile põhiliseks juhtlõngaks.

Tallinna börsi elavnemine ning tõusutrend virgutasid ka Läti börsi ning nädala kahel esimesel päeval liikusid aktsiate hinnad kiiresti üles. Investoreid inspireeris ka pikka aega muutumatuna püsinud Unibanka GDRi hinna tõus Londoni börsil. Unibanka kõrval oli teiseks turuliidriks Staburadze, millega spekuleeritakse jätkuvalt lootuses, et uued USA omanikud turult täiendavaid aktsiaid kokku ostma asuvad. Põhiliselt seisid tõusu taga aga kohalikud investorid ning loodetud välismaa rahalaeva ei saabunud. Kolmapäeval ja neljapäeval kukkusid aktsiate hinnad järsult ning RICI jõudis enam kui aasta madalaimale tasemele. Meeleolu börsil on maaklerite sõnul siiski paranenud ning paljud investorid eeldavad Eesti tõusu laienemist Lätti varem või hiljem.

Ehkki investorite vaimustus Vilniuse börsi A-nimekirja suurte tegijate üle möödunud nädalal mõnevõrra lahtus ning mitmed tegid läbi tugeva korrektsiooni, jätkus laiemas plaanis hinnatõus. Börsisüsteemis suurimad käibed langesid jätkuvalt Leedu Energia arvele, kuid investorite huvi äratasid seniste lemmikute kõrval ka laevandusfirmad LISCO ja KLASCO. Litin-A tõusis nädalaga koguni 4,85%. Eesti Ühispanga õnnestunud ja ülemärgitud emissioon mõjus soodsalt, kuid põhiliselt võitis sellest Hermis, mis börsivälises süsteemis näitas taas ülisuuri käibeid. Ka aktsia hind tugevnes hoolimata nädalalõpu korrektsioonist. Põhinimekirja Litin-indeks tõusis nädalaga 2,09%, 824,16 punktini.

Hetkel kuum