11. märts 1998 kell 22:00

Moskva ja Brüsseli pingul suhted

Washingtoni visiidil viibiv Venemaa peaminister Viktor T?ernomõrdin tahab USA-lt taotleda Vene eksportkaupadele kehtestatud tariifide ja kvootide kaotamist. Samal ajal on kaubandussidemed Euroopa Liiduga järjest halvenenud, kulmineerudes terava kokkupõrkega Venemaa plaani tõttu kehtestada ELi vaipadele impordikvoodid.

Praegu on Euroopa Liit siiski Venemaa olulisemaid kaubanduspartnereid, kahepoolne kaubavahetus ulatus 1997. a kümne esimese kuuga 44,5 miljardile dollarile. Võrdluseks oli kaubavahetus USAga mullu vaid 7 miljardit dollarit.

ELi ettepanek arvata Venemaa välja «mitte turumajandusega» riikide nimekirjast on takerdunud kaubandusalastesse pisivaidlustesse. ELi vaipade import moodustab aastas vaid 170 mln dollarit.

Brüssel ja Moskva on sõjajalal ka Venemaal EList imporditud munadele kehtestatud sanitaarkontrolli ning alkohoolsete jookide ja tekstiilide impordile kehtestatud piirangute üle. Euroopa komisjon tahab, et need vaidlused oleksid enne lahendatud, kui komisjon teeb ettepaneku kustutada Venemaa turumajanduseta riikide nimekirjast. Sellega muutuks ELi dumpinguvastaste sanktsioonide kehtestamine Venemaa suhtes raskemaks.

Mullu detsembris jõustus Venemaa ja ELi partnerlus- ja koostöökokkulepe, mis peaks ette valmistama vabakaubandustsooni loomist.

Hiljuti lepiti kokku 1998. aastaks töökava koostamises. EL kutsus Moskvat üles koostama plaani tariifide ning mittetariifsete kaubandustõkete kõrvaldamiseks, mis sillutaks Venemaa teed maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks.

T?ernomõrdin taotleb USA-lt toetust Venemaa vastuvõtmiseks 1998. a, kuni erimeelsused ELiga püsivad, on see väheusutav. JC

Hetkel kuum