13. aprill 1998 kell 22:00

Leedu pangad ühinevad ka

Riia ja Vilniuse börsid olid eile lihavõttepühade tõttu suletud.

Põnevaim uudis, mis mõjutab lähitulevikus sündmuste arengut Vilniuse börsil on Vilniuse panga soov omandada 43% Hermise aktsiatest, mis annaks talle kokku 50% hääleõigusest. Kaugemas perspektiivis nähakse selle taga pankade ühinemist.

Sündmusel on ilmselt kaks ajendit -- tugevnev väliskonkurents ning keeruline olukord siseturul. Hansapank teatas suhteliselt hiljuti soovist luua Leedus oma pank. Võrreldes lääne pankadega on Hansapank oma kogemuse tõttu ebamugav konkurent ning sunnib Leedu kommertspanku ridu koondama. Siseturul muudab olukorra problemaatiliseks riigi omanduses olevate pankade, eriti Taupomasise (Leedu Hoiupank) ülekaal turul -- riigipankade turuosa on 54%. Sealjuures on suure Taupomasise omakapital negatiivne, mis ei tõota pangasüsteemile perspektiivis midagi head.

Mistahes arengustsenaarium tähendab sel turul rasket võitlust ellujäämise nimel ning suurtel on teadagi lootust rohkem. Kahe Leedu parima panga liitumist nähakse seetõttu positiivse märgina. Hermise seisundit peetakse heaks ning seetõttu on tegu tõepoolest Vilniuse panga poolse ostuhuvi, mitte aga Hermise-poolse müügihuviga. Societe Generale analüütik peab laienevat Vilniuse panka teiseks Balti panganduse liidriks Hansapanga kõrval.

Algav nädal näitab, kuidas suhtuvad alanud protsessi ametivõimud.

Vene turul langes kauplemiskäive 16 miljoni dollarini, sest lihavõttepühad viisid turult viimasedki välisinvestorid. Reedene hääletus riigiduumas olukorda ei muutnud ning kõik turuosalised on äraootavatel positsioonidel. Aktsiate hinnad pisut tõusid, seal hulgas turuliidri Ühendatud Energiasüsteemide aktsiad.

USA väärtpaberiturud olid reedel lihavõttepühade tõttu suletud.

Hetkel kuum