Kiire kasum või kaugem eesmärk

21. aprill 1998, 00:00

Märtsist alates on aktsionäride ja avalikkuse meeli elevil hoidnud ehitusfirmade EMV ja Merko Ehitus ühinemine. Iseenesest positiivset sammu varjutab kemplemine ühinemissuhte üle. Algselt välja käidud aktsiakapitali jaotus -- 59% Merkole ja 41% EMV-le -- on viimase suuraktsionäri Baltic Republics Fundi esindaja Hansa Investmentsi jõulise lobitöö tulemusena tasandunud suhteks 57:43. Hansa Investmentsi nägemus on fifty-fifty osalus.

Äripäeva arvates on tegu finants- ja strateegiliste investorite vahelise konfliktiga.

Ühinemine on mõlemale ehitusfirmale kasulik ja selles, et ühinetakse, on omanikud vähemalt senistel andmetel omavahel kokku leppinud.

Loodav firma suudab pakkuda tugevamat konkurentsi Eestis tegutsevatele välisfirmadele. Lihtsam on läbi lüüa ka naaberturgudel, kergem on konkureerida suurte objektide võistupakkumistel. Unustada ei maksa samuti, et riigihangete puhul on Eestis omamaiste tegijate eelised ära kadunud. Seega on jõudu vaja.

Niisiis käib kemplemine ühinemissuhte üle. Hansa Investmentsi tõlgenduse järgi kaotajaks pooleks jäävas EMVs on suur osa väikeaktsionäridel, kellest omakorda paljud on firma endised või praegused töötajad. Strateegiliste aktsionäride, eriti kui nad on firma töötajad, eesmärk ei ole osta aktsiaid, et neid kahe aasta pärast maha müüa. Nemad on firma arengu nimel nõus ühinemisel riskima pea aastakasumi suuruse kaotusega, et see edaspidi suuremal määral tagasi teenida.

Ühinemissuhe firma arengut otseselt ei mõjuta, finantsinvestorit aga küll. Tema eesmärk on eelkõige kasumit teenida.

Finantsinvestor lähtub eeskätt oma isiklikust rahakotist. Tema ei ole heameelega nõus ootama 5--6 aastat, et paigutatud raha loodetud tulu annaks. Selles mõttes on Baltic Republics Fundi ja tema esindaja Hansa Investmentsi protestimine arusaadav. Kui õnnestuks läbi suruda suhe 50:50, oleks see fondi jaoks suurepärane tehing. Iga võidetud protsent uues firmas tähendab kasumit. 2 protsenti võib Hansa Investments enda lobi tulemuseks juba pidada.

Kemplemine jätkub. Üks pool tahab kohe ja kiirelt teenida, teine pool on nõus üksi jätkava ettevõtte arengu pidurdumist silmas pidades ühinema ka kehvematel tingimustel ja võtma riski, mis end õigustades lubab tulevikus suuremat kasumit.

Toimetus loodab, et mais leiavad osapooled kompromissi. Vaidlust jätkata, kuni see ühinemist pärssima hakkab, ei ole kellelegi kasulik. Vaevalt kompromiss 50:50suhteni jõuab, protsendi-paarine kõikumine on aga võimalik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing