21. aprill 1998 kell 22:00

Uue Scalaga elab sajandivahetuse üle

Scala kasutajad Eestis on enamikus kolmandale versioonile truuks jäänud ja ootavad versiooniuuendust. DOSi versioon lubab töötada kuni aastani 2000, kui 1999. aastast edasi proovida avada uut arveldusaastat, siis programm seda ei luba. Kahekohaliste aastanumbritega aastat 00 sisestada ei saa. Uuel versioonil on aasta 2000 juba lubatud ja probleeme ei teki.

Business Software Alliance Eesti komitee levinumate majandustarkvarade testis ei tekkinud praegu müüdavatel Scala versioonidel 4.15 ja 5.0 probleeme aastaarvudega. Testimisel aga selgus, et vanemate versioonide kasutajad ei tunneta veel, et probleem ka neid puudutab.

Tahaks loota, et 2000. aasta probleemi meil Scalaga ei tule. Tarkvara on tarkvarahooldajad üle vaadanud, plaanis on lähemal ajal testida ka eelarvet 2000. aastast edasi. Aastaarvu kujutatakse ekraanil nii kahe- kui neljakohalisena, kuidas ta aga andmebaasis on, ma praegu täpselt ei tea. Scala 4. ja 5. versioon pidid olema 2000. aasta probleemist vabad, nii et pärast uuendamist ei tohiks tõesti enam mingeid probleeme olla. Euro käibeletulekus ma midagi katastroofilist ei näe, see on valuuta nagu iga teinegi.

Praegu müüdavates Scala versioonides (alates versioonist 4.14) ei tekita aasta 2000 probleeme. Ükski jooksva kuupäeva väärtus ei häiri rakenduse kasutamist, kuupäevadest sõltuvad funktsioonid toimivad korrektselt nii 2000. aastale eelnevatel kui järgnevatel aastatel, sajandi määratlemine toimub kõikjal üheselt määratud algoritmi kaudu. Euro kasutuselevõtu üheks eelduseks olevat mitme baasvaluuta kasutamise ja triangulaaroperatsioonide võimalust Scala hetkel ei sisalda. Lahendused saabuvad 1998. a teisel poolel.

Raamatupidamisprogrammi Scala 5.0 testimisel ei hakanud otseselt silma ühtegi viga, mis võiks põhjustada probleeme aasta 2000 kasutamisega raamatupidamises. Segadust võib tekitada kuupäeva sisestusvorm, kui näeme ainult kahte nulli aastaarvu kohal. Täna on valdavalt kasutusel Scala versioon 3.x, mis ei taha tunnistada aastat 2000. Kliendile võib probleemiks saada üleminek versioonile 5.0, sest andmete üleviimine võib ka hoolduslepingu omaja kukrut päris palju kergendada.

Hetkel kuum