11. mai 1998 kell 22:00

Kui väga tahad,siis keretäie ikka saad

Saarlased peavad oma kodusaart ikka veel nii turvaliseks, et ööseks autole süütevõtme ette unustavad. Ka ruumi, milles asusid kallid tööriistad, ei peetud lukustamise vääriliseks. «Ma tömbasin ju ukse kövasti kinni,» seletas asjaosaline politseile siis, kui tööriistad kadunud olid.

Seni on politsei oma ülesannetega suures osas hakkama saanud, kuritegevuse protsenti all ja avastamisprotsenti ülal hoidnud. Raske isikuvastane kuritegu on Saaremaal haruldus. Inimese elu kallale ei kiputa, füüsiliselt au kallale samuti mitte.

Autode vargus on Saaremaal harv nähtus, sest meri on igal pool ees. Reeglina jätavad ärandajad auto pärast väikese tiiru tegemist või kiviaeda sõitmist maha. Surmaga lõppenud liiklusõnnetusi polnud möödunud aastal Saaremaal mitte ühtegi.

Saabuv suvi teeb aga politseinikud murelikuks, sest ajaarvamine Saaremaal käib suvest suveni. Möödunud suvel tuli Saaremaale umbes 300 000 inimest. Paljuski on külalised noored ja teotahtelised, kes just Saaremaal otsustavad elult võtta mis annab.

Politseinikelt on aga raske midagi rohkem võtta. Niigi teevad nad ületunde, mille eest neile midagi ei maksta. Asjaolu, et paljud inimesed Eestis suvel elukohta vahetavad ja mereäärsetesse puhkepaikadesse kogunevad, seni riiklikul tasemel arvestatud pole.

Põhilised kuriteod, mida suvisel Saaremaal karta tuleb, on avalikud vargused ja kehavigastuste tekitamine avalikes kohtades.

Vastandina arvamusele, et mujalt tulnud kurjategijad saarlaste usaldust kurjasti kasutamas käivad, teevad saarlased oma kuriteod ise.

Suured tülinorijad saarlased pole. Aga nad lubavad, et kui ikka hästi otsid, siis oma keretäie saad Saaremaal kätte küll.

Hetkel kuum