20. mai 1998 kell 22:00

EMEX ähvardab Oru metalliärimehi politseiga

OÜ Frees Turvas kavatseb vanametalli osta Eesti Põlevkivilt, ütles OÜ Frees Turvas juhataja Ronald Pullerits. «Hoiame metalli senikaua, kuni valitsus tühistab EMEXi vanametalli ainuekspordi õiguse ja ekspordime seejärel ise,» rääkis Pullerits. Tema sõnul ei tasu metalli müük EMEXile end ära.

Pullerits ütles, et Frees Turvas ei tegele mitte metalli kokkuostuga, vaid ostab metalli Eesti Põlevkivilt sõlmitud lepingu alusel.

ASi EMEX juhatuse esimees Toomas Keridon ütles, et ta pole kedagi politseiga ähvardanud, kuid Frees Turba tegevuse jälgimine kuulub tõesti majanduspolitsei valdkonda. «Kui firma ostab kokku metalli eesmärgiga see ise eksportida, läheb ta vastuollu EMEXi monopoli tagava määrusega,» ütles ta.

Pulleritsu sõnul tahab Frees Turvas eksportida kuni 100 000 tonni vanarauda. Umbes pool aastat tagasi taotles Frees Turvas tulutult majandusministeeriumist eriluba metalli väljaveoks. Tookord taheti müüa Oru turbakombinaadist saadud vanarauda. Pulleritsu kinnitusel oli tal olemas ostja, kes oleks metalli eest maksnud kaks korda kõrgemat hinda kui EMEX.

Frees Turvas ostis Oru kombinaadi eelkõige vanametalli pärast. Praeguseks on kombinaat lammutatud ja vanaraud müüdud EMEXile.

Keridoni sõnul ei tühista valitsus määrust enne, kui on loodud metallikaubandust reguleeriv süsteem. «Totaalset vabadust metallikaubanduses ei saa tulla,» ütles Keridon. «Praegu kehtiv määrus on aga oma aja ära elanud.»

EMEXi monopoli tühistamine oli valitsuses arutlusel kuu aega tagasi ja siis pani majandusministeerium ette monopoli tagav määrus tühistada. Praegu koostab ministeerium juhendit, et litsentseerida metalli eksport.

Hetkel kuum