1. juuni 1998 kell 22:00

Pangad kardavad tegeleda pikaajaliste laenudega

Hoiupank ei reklaami 30aastast eluasemelaenu, sest hindab sellega kaasnevat riskitaset liiga kõrgeks. Hoiupanga pakutav eluasemelaen on turul kõige pikema tähtajaga.

Hoiupanga uuringute arenduse divisjoni direktor Tanel Kõivupuu ütles, et ametlikult ei ole 30aastast hüpoteegiga tagatud kinnisvaralaenu laenutoodete nimistust välja arvatud ja iga taotlus vaadatakse eraldi üle ning langetatakse otsus.

Pärast 30aastase laenu turule tulekut eelmisel suvel väljastati seda Kõivupuu sõnul suurusjärgus 50--100 mln krooni. Laenu väljastamise peatas sügisene finantskriis, mil laenude väljastamine eraisikutele praktiliselt lakkas, lisas Kõivupuu.

Hansapank ja Ühispank väljastavad maksimaalselt 20aastast eluasemelaenu.

Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro lausus, et riskantsemaks muudab pikaajalise laenu selle eest soetatava kinnisvara asukoht, laenuvõtja sissetulekute poolelt ta riski ei näe. «Kui inimesel on kindel töökoht olnud viis aastat enne laenu võtmist, siis suure tõenäosusega on see tal ka järgmised 15 aastat.»

Probleemideta saab 20 aastaks laenu võtta kesklinna ja traditsioonilistesse eramurajoonidesse, näiteks Viimsisse, Nõmmele ja Sauele, eluaseme ostuks.

Arro lisas, et palju on laenuvõtjaid, kes soovivad eluaset osta Mustamäe, Õismäe ja Lasnamäe paneelmajadesse, mille puhul maksimaalseks laenuperioodiks võiks olla 10 aastat. Linnast väljas asuvate uuselamurajoonide edaspidise saatuse kohta ei saa samuti garantiid anda.

Hetkel kuum