14. juuni 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsuse ja keskpanga kavandatud skeem Maapanka kinni jäänud hoiuste päästmiseks nende üleviimise näol Hansa- ja Ühispanka ei saa jõustuda, sest Maapangas pole hoiuste katmiseks piisavalt kvaliteetseid laene.

Hansapanga ettevõtete panganduse direktor Gerd Müller kinnitas eile, et Hansapanga komisjoni otsuse kohaselt ei saa Maapangast üle võtta kuigi suures mahus laene. Täpsemete numbrite nimetamisest Müller keeldus, viidates vajadusele andmed enne keskpangale teatavaks teha. BNS

Kõik Maapangas asuvad EVP-kontod kantakse üle lähimatesse Ühispanga või viimasega peagi ühineva Tallinna Panga kontoritesse, teatas rahandusministeerium.

Rahandusministeeriumi esindaja ütles, et sellise valiku põhjuseks on teiste EVP-kontosid haldavate pankade vähene soov või väiksemad võimalused Maapanga kontode ülevõtmiseks.

Kuna EVP-kontode ülekandmist ei ole võimalik tehniliselt teostada mõne päevaga, palub rahandusministeerium inimestel varuda veel veidi kannatust. BNS

Hansa-Hoiu liitpank plaanib vahetada EBRD-lt saadud 35 miljoni Saksa marga suuruse kogumahuga allutatud laenud ühinenud Hansapanga aktsiate vastu.

Pankade ühinemislepingu üks punkt kirjeldab põhimõttelist kokkulepet EBRDga, mille järgi viimane saab õiguse soovi korral konverteerida juba Hoiupangale antud 25 miljoni Saksa marga suurune allutatud laen ja lähitulevikus Hoiu- või Hansapangale antav 10 miljoni marga suurune allutatud laen kuni 35 miljoni marga ulatuses Hansapanga aktsiakapitali.

Hoiupanga nõukogu esimehe Joakim Heleniuse sõnul emiteerib ühinenud Hansapank plaani jõustumisel EBRD-le suunatult uusi aktsiaid. BNS

Ehitusfirma EMV aktsiaemissiooni soovivad peale mandaatlepingut omava Hansapanga korraldada veel Hansa Investments ja Talinvest.

EMV finantsdirektori kohusetäitja Marko Kaha sõnul on Hansa Investments pakkumise juba teinud. Järgmisel nädalal esitab tema sõnul oma ettepaneku Talinvest.

Mõlemad firmad pakuvad tavalise aktsiaemissiooni asemel vahetusvõlakirja emiteerimist, ütles Kaha. BNS

Õmblusettevõtte AS Baltika viie kuu puhaskasum kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 48 protsenti 8 miljoni kroonini.

Mais teenis ettevõte 968 000 krooni puhaskasumit.

Baltika juhatuse esimehe Meelis Milderi sõnul on ettevõte viie kuuga täitnud poole selle aasta kasumiprognoosist ning 43 protsenti käibeprognoosist.

Baltika viie kuu netokäive moodustas 105,9 miljonit krooni, mis on võrreldes eelmise aasta sama ajaga 12 protsenti enam. BNS

AS Edelaraudtee pääseb pankrotihoiatusest, kui riigikogu kiidab kolmapäeval heaks lisaeelarve, kus firmale on ette nähtud 38 miljoni krooni suurune dotatsioon.

ASi Edelaraudtee juhatuse esimees Jüri Kuusik ütles, et eraldatav dotatsioon on rohkem toimetulekutoetus, mis katab mõned hädavajalikud kulud, kuid ei lahenda ettevõtte põhiprobleeme.

Tema sõnul on saab eraldatavast rahast ära maksta ka 8,5 miljoni kroonise võla Balti laevaremonditehasele, et pääseda esitatud pankrotihoiatusest.

«Tegelikult oleks meil lähema aasta jooksul vaja investeerida vähemalt pool miljardit krooni, mis tagaks opereerimiskulud praegusel tasemel. Praegu suurenevad kulud iga päevaga, sest amortiseerub raudtee ja tehnika,» rääkis Kuusik. BNS

ASi Lääne Kalur 786 aktsionäri saavad iga 100kroonise aktsia pealt tänavu dividende 30 krooni, otsustas aktsionäride koosolek.

Lääne Kaluri aktsiakapital on 1 022 600 krooni. Suurim aktsiaomanik on Lääne Kaluri osalusega ASi Hako juht Raine Kaljula, kellel on 3,4 protsenti aktsiaid, kirjutab Lääne Elu.

Aktsionäride koosolekul oli kohal mõnikümmend inimest, nende käes on üle veerandi firma aktsiatest. Paljude aktsionäride kohta Lääne Kaluril info puudub, firmal on kogunenud 155 000 krooni dividende, millele aktsionärid pole järele tulnud. BNS

Tartu ettevõtja Neinar Seli sõlmis Riias hotelli Turists ostulepingu ning tasus ka esimese sissemakse, kirjutab Postimees.

Turists asub Riia kesklinnale üsna lähedal, selle projekt on analoogne hotelliga Park Tallinnas.

Seli otsib praegu operaatorfirmat, kes pakuks kvaliteetset majutusteenust. BNS

Hetkel kuum