15. juuni 1998 kell 22:00

Lihatoodete ekspordifirma aitab tootjaid välismaale

OÜ Eesti Liha Eksport peadirektor Olev Rahumäe ütles, et esialgu eksporditakse vaid Peterburi, kuid läbirääkimisi peetakse ka Moskva ja Ukraina partneritega. Peterburis kavatseb Eesti Liha Eksport ka oma müügifirma asutada. Tänaseks on Liha Eksport müünud proovipartiina Peterburi kolm tonni lihatooteid.

OÜ Eesti Liha Eksport võrdsed osanikud on Valga, Saaremaa, Adavere, Nõo ja Karree lihatööstus ning AS Oskar. Ühise ekspordifirma riskikapital on 90 000 krooni. Rahumäe sõnul oleks ettevõttel tulevikus tootmisvõimsuste järgi eksportida kuni 80 tonni lihatooteid kuus.

Valga liha- ja konservitööstuse direktor Elmut Paavel ütles, et kuigi lihatööstustel pole veel ühist kaubamärki, mille all toodangut müüa, kavatsetakse see tulevikus juurutada. «Ma ei arva, et tööstuste toodangu kvaliteet oleks nii kõikuv, et seda ühise kaubamärgi all müüa ei saaks,» sõnas Paavel. Tema sõnul suudaks Valga lihatööstus kuus eksportida kuni 30 tonni vorsti.

Karree lihatööstuse juhataja Kalev Villem ütles, et Karree on huvitatud keeduvorstide ja -sinkide müümisest Venemaale. «Me oleme võimelised neile pakkuma umbes kuuajalise realiseerimisajaga tooteid,» ütles Villem. Karree lihatööstus oleks võimeline eksportima kuni 40 tonni kuus.

Rakvere lihakombinaadi ekspordijuht Toomas Põld ütles, et Eesti Liha Ekspordil on keeruline müüa oma toodangut, sest see tuleb eri tööstusettevõtetest ja erineb kvaliteedilt. «Ka on väikestel tööstustel ekspordiks vajalikku toodangukogust raske kokku saada,» ütles Põld. «Üksi nad ekspordiks võimelised pole.»

Põld ütles, et Eesti Liha Ekspordi plaan müüa esialgu 35 tonni lihatooteid kuus on väga kulukas. «Näiteks sertifikaatide muretsemine on juba nii kallis, et mõistlik on võimalikult kiiresti suurte koguste müügini püüelda,» lisas Põld.

Rakvere lihakombinaat ekspordib kuus kuni 400 tonni valmistoodangut, enamik ekspordist läheb praegu Ukrainasse.

Hetkel kuum