18. juuni 1998 kell 22:00

USA toetas tugiostudega jeeni

Tegemist on esimese korraga pärast 1992. aastat, mil Ühendriikide võimud on jeeni toetanud. Jaapani valuuta suhtes viimase kaheksa aasta kõrgeima tasemeni tõusnud dollar kukkus pärast keskpanga tugioste 142 jeenilt 139-le.

USA keskpank ei ole 1995. a peale otseselt valuutaturgudel osalenud. Jaapan, kes varem oli deklareerinud, et jätab jeeni turu hooleks, on järelikult USAga kokkuleppele jõudnud, et üheskoos sekkuda jeeni kursi hoidmisse. Ühe valuutadiileri sõnul valitses turul enne sekkumist paanika: jeeni püüti müüa peaaegu igasuguse valuuta vastu. Pärast sekkumist on aga olukord stabiliseerunud. USA keskpank müüs umbes kaks miljardit dollarit ja jättis mulje, et on valmis jätkama.

Analüütikute sõnul näitas USA keskpanga sekkumine, et USA on asunud aktiivselt Aasia kriisiga tegelema, et vältida jeeni edasist nõrgenemist ja Hiina valuuta devalveerimist. Eile oli USA aserahandusminister Lawrence Summers Jaapanis ja nõudis sealselt valitsuselt otsustavaid abinõusid pangakriisi lahendamiseks. Järgmisel nädalal teeb USA president Bill Clinton visiidi Hiinasse, sest asjatundjate sõnul on keskpankade interventsioon mõttetu, kui seda ei toeta poliitika.

Jaapani valitsuse esindajad teatasid eile, et nüüd on nad valmis tõhusateks majandus- ja finantsreformideks. Televisioonis kõnelnud peaminister Ryutaro Hashimoto lubas, et võtab tõsiselt käsile pankade halvad laenud, mis ei ole pikka aega lasknud pangasüsteemi stabiliseerida. Samuti lubas ta reformida ettevõtte ja üksikisiku tulumaksusüsteemi.

Kohe pärast seda, kui Ühendriigid ja Jaapan tegid jeeni toetuseks koordineeritud interventsiooni valuutaturule, algas Wall Streetil tugev tõus. REUTERS-AP-BNS-DI-ÄP

Hetkel kuum