8. oktoober 1998 kell 22:00

Hollywood alistas Euroopa

Euroopa filmide edasimüüja AS Filmimax vabastas möödunud reedel kino Ekraan ruumid, mida nüüd rendib Filmimaxi konkurent Ameerika filmide edasimüüja AS MPDE.

Filmimaxi ühe omaniku Madis Trambergi väitel plaanisid Tartu abilinnapea Hannes Astok ja kultuuriosakonna juhataja Vello Lauring juba mõnda aega neist lahti saada.

Tramberg põhjendab huvi Ekraani vastu sellega, et seni Athena kinos MPDE Ameerika filme näitaval ASil Kita ei ole läinud hästi.

Trambergi sõnul ei võimaldanud nende näidatavad väärtfilmid teha Tartu kinohoonesse suuri investeeringuid. «Püüdsime linnalt tulutult garantiisid saada, et täita oma investeerimiskohustusi,» selgitab Tramberg tekkinud raskusi.

Vello Lauring ei soostu Trambergi väitega, nagu soosiks linn monopoli tekkimist Tartu filmiturul. «Pidin käituma ametnikuna ja jälgima Filmimaxiga sõlmitud rendilepingu täitmist,» räägib ta.

Filmimax, kes ei maksnud korralikult renti ja ei täitnud investeerimiskohustusi, nõudis rendile andjalt või uuelt rentnikult 420 000 krooni, mille firma on kinohoonesse nelja aasta jooksul investeerinud.

Vastukaaluks ähvardab linn Filmimaxi 1,8 miljoni kroonise leppetrahviga.

«Ma kingin need pool miljonit krooni,» on Tramberg suurejooneline. «Tahan unustada Tartu linnavalitsuse vaimu.»

Trambergi elukaaslane, Filmimaxi teine osanik Tiina Lokk täpsustab, et jurist analüüsib, kas ikka loobuda investeeringute nõudest.

Tartu linnavalitsusel on pooleli kohtuasi Athena kinos filme näitava ASiga Kita saamaks kätte pikaajalist üürivõlgnevust. Kuigi rendileping Kitaga on lõpetatud, näitab firma MPDE filme rõõmsalt edasi.

Augustis ostis renoveerimist vajava Athena kino hoone Andres Bergmanni firmade gruppi kuuluv OÜ Barclay Kinnisvara.

«MPDE juht Aldo Tammsaar soovib Athenas tegutseda niikaua, kuni Ekraan on remonditud,» räägib Barclay Kinnisvara Tartu büroo juhataja Rita Lääne.

Äripäeval ei õnnestunud vestelda MPDE juhataja Aldo Tammsaarega. Faksi teel edastatud küsimustest vastas Tammsaar vaid ühele, kinnitades, et MPDE investeerib Ekraani remondiks 1,4 miljonit , tehnikaseadmetesse 0,95 miljonit ja uute toolide ostmiseks 0,3 miljonit krooni. MPDE kohustub Ekraani kino avama hiljemalt uue aasta alguseks.

Hetkel kuum