Hanno Tomberg • 10. detsember 1998 kell 22:00

Pennut ootab hiigelkahjum

Pennu suuromaniku, Balti Cresco Investeerimisgrupi nõukogu esimees Indrek Rahumaa kinnitas eile hilisõhtul, et Pennu potentsiaalne kahjum võib olla veelgi suurem kui see, millega ajakirjandus opereerib. «Ma ei tahaks võimalikku kahjumit nimetada, sest meil puudub täielik pilt ettevõtte seisust,» tunnistas Rahumaa.

Rahumaa kinnitusel kontrollib ettevõtte tegevust praegu firma CC Computer OÜ, kelle tuumikomanik on Balti Cresco Investeerimisgrupp.

«Ükski number Pennu tulemustes ei tule meile üllatusena,» väitis Rahumaa. «Oleme sellega arvestanud.»

Rahumaa sõnul saab Pennu tegelikust kahjumist rääkida alles pärast ettevõtte tasuvusuuringu koostamist ja majandusnäitajate analüüsi.

«Ettevõtte potentsiaal on väga suur ja me leiame, et see on hea investeering,» kinnitas Rahumaa. Ta väitis, et ettevõtte ei lähe vaatamata suurele kahjumile mingil juhul likvideerimisele ja Balti Cresco Investeerimisgrupp kavatseb ettevõtte tööle panna.

Rahumaa kinnitusel ei kuulu Pennu asutaja ja endine suuromanik Alo Koop enam ettevõtte omanikeringi.

Pennu ligi 50 miljoni kroonise portfellimahuga liisingufirma PCT Liising halbade laenude kogumahuks hinnatakse ligi 25 mln krooni. Kogu liisinguportfellist moodustab arvutite liisimine vaid viiendiku, ülejäänu moodustavad valdavalt kinnisvara ja autode soetamine.

Äripäevale on üks arvutiturul tegutsev ettevõtja kinnitanud, et liisingufirma kaudu soetasid endale kinnisvara ja sõiduvahendeid Pennu enda töötajad.

Arvutifirmale osutus ülejõu käivaks ka oma büroohoone ehitus Tallinnas Järvel, mille sundmüügil võlakohustuste katteks sai ettevõte ligi 11 miljonit krooni kahjumit.

«Pennu kaotuste põhjuseks on paar halba äriotsust,» kommenteeris Hansapanga analüütik Heikki Källu. Tema sõnul oli vale luua oma liisingufirma olukorras, kus oleks võinud teha koostööd teiste liisingufirmadega.

«Vale oli ka suure võlakoormusega oma büroohoone ehitus,» lisas Källu. Hansapank krediteeris Pennut umbes 50 miljoni krooniga.

Källu sõnul võib kõigi kahjumite kokkuarvutamisel kuuluda mahakandmisele suurem osa Pennu 41 mln kroonisest omakapitalist. «Kui kõik kahjumid kokku võtta, ongi tõenäoliselt suurem osa Pennu omakapitalist läinud,» lisas Källu.

Eelmisel aastal võttis Pennu asutaja ja suuromanik Alo Koop firmast dividendidena välja ligi 2 miljonit krooni.

«Dividendide maksmine oli äärmiselt lühinägelik samm, mis näitab, et buumi ajal ei osatud tulevikku prognoosida,» sõnas Ühispanga analüütik Aivo Kangus. «Pennu on tüüpiline näide probleemidest, mis võivad kaasneda, kui ettevõte hakkab lisaks põhitegevusele ka muude asjadega tegelema,» lisas ta.

Pennu arvutitootmises töötab vaid üheksa inimest -- kaks kõvaketta renoveerijat ja seitse arvutite kokkupanijat. Teiste arvutifirmade hinnangul toodab Pennu kuus 800--900 arvutit, millest veidi üle poole eksporditakse. Pennu toodangumaht jääb alla Microlinkile ja Astrodatale, kuid on suurem kui teiste arvutitootjate toodang.

Pennu 185 mln kroonise aastakäibe ja madala rentaabluse tõttu võib suurkahjum tähendada ettevõtte likvideerimist. Mitmed väärtpaberituruosalised seostavad Pennu ülevõtmist firma CC Computer OÜ poolt sooviga päästa Hansapanga tõenäoline kahjum firmast PCT Liising.

Pennu on avaldanud börsile küll pidevalt väikest kasumit, kuid TV 3 andmetel toob negatiivne vaba raha voog ettevõtte omanikele praegu jooksvat kahjumit.

Hetkel kuum