3. märts 1999 kell 22:00

EL soovib sporti reeglistada

Mitme EK voliniku soovitusel ja konkurentsivolinik Karel van Mierti juhtimisel soovitakse tugevalt piirata spordis ainuõiguste jagamist ning investorite õigusi omada spordiklubisid. On ju sport kiirelt kasvav miljarditööstus ning EL on juba praegu sunnitud teatud spordiprobleemidesse sekkuma. Esmakordselt toimus see seoses jalgpallur Bosmani kohtuasjaga paar aastat tagasi.

Van Mierti ja ta kolleegide Marcelino Oreja (sport/kultuur) ja Padraig Flynni (sotsiaalküsimused) eesmärk on, et EL saaks juba selle aasta jooksul selguse majja, kes spordis mida otsustab. «Siin on mängus suured majanduslikud huvid ning meie soov on, et seal, kus ELil on sõnaõigust, mängitaks ELi reeglite järgi,» selgitab van Miert.

EL on juba praegu olnud sunnitud spordiellu sekkuma, kuna paljud, kel tekib konflikte spordiorganisatsioonidega, pöörduvad abi saamiseks ELi poole. Kolm avaldusega esinenud EK volinikku rõhutasid, et EL soovib olla aktiivne ka spordielus, kontrollimaks ELi määrustest kinnipidamist. See tähendab, et spordiorganisatsioonid järgiksid ELi nõudeid kapitali, tööjõu, kaupade ja teenuste vaba liikumise kohta.

Kuid EL peab vajalikuks ka «euroopaliku spordistruktuuri» säilitamist ning kavatseb võtta spordi lähema vaatluse alla ministrite kohtumisel Helsingis kümne kuu pärast. Van Mierti sõnul soovib EL vältida, et suurte võistluste ülekandmise õigused või pikaajalised sponsorilepingud läheksid Rupert Murdochi ja Leo Kirchi laadsetele meediahaidele. Seda väidet kinnitab Saksa Kirchi grupi omandatud 2002. ja 2006. aasta jalgpalli MMi edastamise õigused 27 miljardi krooni eest.

Teleülekandeõigused ja sponsorlepingud peavad olema avatud ja piiratud tähtajaga, väitis EK konkurentsivolinik.

Mis puudutab spordiklubide omandivormi, siis tahab EL, et üks omanik ei kontrolliks rohkem kui ühte samas konkurentsis tegutsevat spordiklubi. Euroopa jalgpalliföderatsioon UEFA on selle nõude juba oma reeglistikus fikseerinud.

EL ei ole vastu alternatiivsetele ettevõtmistele, nagu näiteks uus Euroopa superliiga jalgpallis. Ka on teretulnud uued liigad, kus osaleb vähem riike, näiteks kasvõi Beneluxi jalgpalliliiga.

Autor: DI

Hetkel kuum