3. märts 1999 kell 22:00

Telekomi ostjad teenisid 25 mln kr

Supernoova plahvatus Tallinna börsil kestis umbes kaks päeva. Telekomi aktsia tuli ja vapustas börsi, kuid juba kolmandast kauplemispäevast algas hiiu kas just hääbumine, ent sära tuhmumine kindlasti. Paar viimast päeva on, tõsi küll, hinda mõnevõrra upitanud.

Aktsiate jaotus oli Eesti investoritele igati meelepärane. Siinsed aktsionärid said enda valdusse paraja portsu aktsiaid, ja välismaalastele jätkus aktsiaid sedavõrd vähem. Minu arvates oli see igati riigimehelik mõtlemine. Kui välisinvestor soovis aktsiaid osta, pidi ta teatud osa ostma Eesti investori käest ja nii jäi tulu Eesti investorile. Aktsiate jaotus, mis oleks soosinud välisinvestorit, oleks tulu jätnud välisinvestorile. Siis oleks kohalik pidanud aktsiaid ostma välismaalaselt.

Ent medalil on ka teine külg. Eesti laiemale üldsusele oli see esimene edukas näpuharjutus väärtpaberiturul. Parem 6000 krooni kohe käes kui x krooni mägede taga. Ei saa vähimalgi määral ette heita, et Eesti investorid kasumi kiiresti välja võtsid, mille tulemusel börs müügisurvele vastu ei pidanud. Laiemalt võttes on tegemist hasartmänguga, kus kunagi pole teada, kaua vedamine kestab -- kas peaks juba lõpetama või ikkagi edasi mängima.

Tänaseks on Telekomi aktsionäride arv langenud poole peale, algselt 8600-lt umbes 4300 investorile. Tagasihoidlike arvutuste järgi teenisid kohalikud investorid ühekordse aktsioonina kokku vähemalt 25 mln kr tulu (arvestades 15 000 kr suurust märkimist). See pole üldsegi paha, eriti kui arvestada, et raha selleks tuli väljastpoolt.

Kui tähe heledus enam järsult ei suurene, siis tuleb hakata elama n-ö pikema perspektiiviga, dividendid jne. Kindlasti paljud teevadki nii. Veidi kahju on sellest, et Telekomi tähelend jäi natuke lühikeseks, et ei õnnestunud pehmendada spekulatsiooni mõjusid. Aga kõike head korraga ei saa. Kes julgesid riskida, need igal juhul teenisid.

Aktiva poolele võib julgesti kanda üldise tervendava mõju Tallinna börsile: raha hakkas taas liikuma, käibed kasvasid paari suurusjärgu võrra, tõusid ka peaaegu kõigi teiste börsiaktsiate hinnad.

Autor: Mati Feldmann

Hetkel kuum