Andres Reimer • 3. mai 1999 kell 22:00

ETV alustab taas reklaamimüüki

ETV peadirektor Toomas Lepp ütles, et reklaamimüügi taastamise otsuse põhjustas ETV kriitiline majandusseis. Tema sõnul võib riigikogu avalik-õigusliku telekanali eelarvet kärpida tänavu 6 miljoni krooni võrra. «Senise programmimahu säilitamise nimel oleme sunnitud vähendama majandus- ja halduskulusid ning moodustama reklaamimüügiüksuse,» ütles ta.

ETV tänavune eelarvemaht on 154 miljonit krooni, millest 98 miljonit krooni tuleb riigieelarvest ja ülejäänud eratelekanalitelt reklaamimüügist loobumise eest.

Lepp põhjendas erakanalitega sõlmitud reklaami mitteavaldamise lepingu tühistamist ka Eesti Sõltumatu Televisioon (TV1) võlaga. TV1 ei maksnud aprillis ETV-le rohkem kui 3 miljoni krooni suurust kompensatsiooni reklaamist loobumise eest.

TV1 kohustuse osalist täitmist garanteerinud TV1 omanik Ühispank täitis oma garandikohustuse aprillis seitsmepäevase hilinemisega ning keeldus lepingu pikendamise läbirääkimisteks andma TV1-le uut garantiid.

Lepp hakkas juba eile otsima ETV-le reklaamijuhti, kes peab suutma täita avalik-õigusliku telekanali eelarve umbes 50 miljoni krooni suurust auku.

Lisaks riigi säästueelarvest tingitud kärbetele jääb ETV-l kommertskanalitelt tänavu saamata üle 30 miljoni krooni kompensatsiooni reklaamist loobumise eest. ETV jäi audiitoritele esitatud andmetel eelmisel aastal miinusesse ligi 10 miljoni krooniga.

Kanal 2 juht Kristjan Taska ütles eile, et ETV otsus rikub vaba konkurentsi. «Pole normaalne, et üks reklaamituru osaline on samal ajal ka riigieelarvest finantseeritud,» lisas Taska.

TV1 juht Vallo Toomet ütles, et Lepa otsus oli temale üllatav ja võib põhjustada erakanalite sõja ETV vastu. «Erakanalid saavad avaldada poliitikutele survet, et televisiooni reklaamiturg korrastataks,» ütles varem ka ETV peadirektoriks kandideerinud Toomet.

Toomet põhjendas TV1 kohustuste täitmata jätmist ETV ees pooleli olevate lepingu pikendamise läbirääkimistega. «Mina käsitlesin TV1 kohustusi mitte viimase nelja kuu võlgnevusena, vaid 2000. aasta lepingu kontekstis,» selgitas Toomet.

Ühispanga riskikapitali osakonna juhataja Guido Gritsenko väitis eile, et TV1 maksmisega viivitamine pole märk telekanali katastroofilisest majandusseisust. «Otsustasime koos TV1 juhtidega, et seekord maksame meie omalt poolt garanteeritud osa,» ütles Gritsenko.

TV3 ja Kanal 2 juhid ütlesid eile, et ETV juhatuse otsusest kaotavad kõik telekanalid, sealhulgas ETV, sest telereklaami hind nüüd langeb.

«ETV reklaamiturule tagasitulek pole kerge, sest inimesed vaatavad TV3 rohkem kui ETVd,» kinnitas TV3 peadirektor Andres Jõesaar. «Majandustulemuste parandamiseks peaks Lepp omad saated Mehhiko seebikate vastu vahetama.»

Eile koos olnud ringhäälingunõukogu liige Andres Herkel ütles, et toetab ETV juhatuse otsust. Ta lisas, et ühekordsete lepingute süsteem pole tõhus ja erakanalite maksed tuleb kinnitada ringhäälinguseadusega.

Hetkel kuum