Kristi Malmberg • 16. august 1999 kell 22:00

Pangad püsivad kasumikursil

Hansapank teenis eile avaldatud tulemuste järgi eelmisel kuul 41,2 miljonit krooni puhaskasumit, mis jääb samasse suurusjärku kui eelmisel kahel kuul.

Hansapanga finantsdirektori Erkki Raasukese sõnul on kasuminumbrite stabiilsus kokkusattumus ja pole kindlasti taotluslik. «Nii tulude kui kulude pool on üsna võrdselt vähenenud,» selgitas Raasuke. «Pealegi töötab meie süsteem juba päris õlitatult ja seetõttu pole ka suuri jõnkse ette näha.»

Raasukese hinnangul jätkub sarnane stabiilsus Hansapanga kuutulemustes ka edaspidi, sest traditsioonilisest pangandustegevusest saadav tulu ei kasva, kui majandustegevus ei hakka arenema.

Ühispank avaldas oma eelmise kuu puhaskasumina 6,7 miljonit krooni, millest väiksemaks on kuukasum jäänud tänavu vaid jaanuaris. Seitsme kuuga on suuruselt teine kommertspank teeninud konsolideerimata tulemuste järgi 54,8 miljonit krooni kasumit.

Ühispanga president Ain Hanschmidt pidas seitsme kuu tulemusi võrreldes sama ajavahemikuga mullu tunduvalt paremaks, arvestades tänavust negatiivset SKT kasvu. Ühispanga eelmise aasta poolaasta konsolideerimata kasum oli 81,6 miljonit krooni, kuid Tallinna Panga liitmise tulemusel viis pank oma kasumi juuli lõpuks nulli.

Hanschmidti sõnul pole Ühispangale kliendina enam kõige olulisem riik, põhitähelepanu on pööratud eraklientidele ja ettevõtjatele.

Hanschmidti sõnul on Ühispank sarnaselt Hansapangaga praegu ülekapitaliseeritud, mille vähendamiseks tagastas pank ennetähtaegselt võlakirju ja välismaalt võetud laene. Juulis oli Hansapanga kapitali adekvaatsus 19 protsenti, Ühispangal 13,14, Optiva Pangal 11,45 protsenti.

Võrreldes juuniga vähenes Hansapanga hoiuste ja laenude maht eelmisel kuul, samal ajal kasvas Ühispanga laenude ja hoiuste maht. Ühispanga hoiuste maht kasvas kuuga 67 miljonit krooni ja panga bilansimaht suurenes 14,3 miljardi kroonini. Hansapanga bilansimaht oli juuli lõpuks 22,8 miljardit krooni, kuigi see vähenes eelmisel kuul 2,6 protsenti.

Erkki Raasukese väitel ei tasu ühe kuu tulemustest kaugeleulatuvaid järeldusi teha, sest juunis oli olukord laenude ja hoiuste mahu muutuse osas vastupidine. «Olulisi turu ümberjagamisi pole küll olnud,» kinnitas ta. Hansapanga hoiuste maht vähenes eelmisel kuul 420 mln krooni.

Võrreldes aasta algusega on laenuportfelli maht Ühispangas siiski vähenenud. Panga asepresidendi Ülo Suurkase selgitusel on selle põhjuseks, et paljud ettevõtted on läinud välisinvestorite kätte ja firmad on leidnud soodsaid laenuvõimalusi välismaalt.

Pankade tulemusi on mõjutanud ka kiire intressitasemete langus teises kvartalis. Järgmisest kuust kavatseb Ühispank alandada nõudmiseni kroonihoiuste intressi kolmelt protsendilt 1,5-le. Hansapanga krooni arvelduskonto intress on protsent kuu keskmiselt jäägilt ja Optiva Pangal 3,5 protsenti arvelduskonto minimaalselt kuujäägilt.

Optiva Panga eelmise kuu puhaskasum oli 1,1 miljonit krooni, jäädes juuni tulemusele alla 2,4 korda.

Hetkel kuum