28. september 1999 kell 22:00

Eesti on jätkuvalt atraktiivne

Eile avaldatud ÜRO aastaväljaande «World Investment Report» kohaselt oli Eestisse eelmisel aastal tehtud välisinvesteeringute kogumaht 8,074 mld krooni ehk 407 krooni elaniku kohta.

Eesti Välisinvesteeringute Agentuuri (EIA) direktori Agu Remmelga sõnul oli investeeringute maht möödunud aastal rekordiliselt suur tänu Rootsi pankade investeeringutele Hansa- ja Ühispanka.

Käesoleval aastal jääb välisinvesteeringute kogumaht EIA prognooside kohaselt 5 miljardi krooni ligidale. Eelmine aasta oli tänu pangandusele erakorraline, aga kuulume ka tänavu edukamate Kesk- ja Ida-Euroopa riikide hulka, leidis Remmelg.

Järgmisel aastal peaks investeeringute maht Eestisse Remmelga hinnangul jällegi kasvama. «Kui viiakse läbi suurettevõtete, nagu Eesti Raudtee, Edelaraudtee, Eesti Energia ja Tallinna Vesi erastamine, siis võib investeeringute maht jõuda eelmise aasta rekordi lähedale,» prognoosis ta. Remmelg märkis, et ettevõtete investeeringute tulumaksust vabastamine on küll positiivne samm, kuid selle konkreetne mõju avaldub alles mõne aja jooksul. Investori jaoks on oluline stabiilsus ja otsused tehakse sageli 10--15 aasta perspektiivist lähtudes, tõdes Remmelg.

Samas leidis EIA direktor, et peale avatud majanduspoliitika viljelemise peaks Eesti investeeringute veelgi paremaks ligimeelitamiseks võimaldama tööjõu vabamat liikumist. «Välismaalastele töölubade saamise osas ei ole viimase viie aasta jooksul kahjuks positiivseid muutusi toimunud, vastupidi, 1. oktoobrist muutub see veelgi keerulisemaks,» märkis Remmelg.

ÜRO esindaja Eestis Petra Lantz de Bernardis lisas, et kogu maailma majandust iseloomustab kiire globaliseerumine ja kapitali liikumine ühest riigist teise, mistõttu välisinvesteeringute maht maailmas kasvas mullu 1997. aastaga võrreldes ligikaudu 20%.

Vt. ka Eesti sai Ida-Euroopas enim välisinvesteeringuid

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum