Tanel Raig • 1. november 1999 kell 22:00

Firma aitas tabada narkokullerid

Koostöölepingu raames tolliametiga narkoalase koolituse saanud DHL International Eesti töötaja aitas vahetult pärast koolituse läbimist avastada kaks kilogrammi narkootikume.

Käesoleva aasta mais läbis DHLi klienditeenindaja tolliameti narkoalase koolituse, õppides eristama riskantsemaid saadetisi ülejäänud kaubast. Vahetult pärast koolitust saigi DHLi töötaja informatsiooni, et Kolumbiast on saabumas pakk. Riskianalüüs näitas, et tegemist on kahtlase saadetisega, millest anti teada ka Tallinna tolliinspektuuri operatiivosakonna narkosektorile. DHLi tolliosakonna juhataja Kristi Birnbaumi kinnitusel tabati koostöös tolli ja politseiga nii pakile järele tulnud isik kui ka terve narkootikumide müüjate kett. «Olen kuulnud, et see oli hea leid,» lausub rahulolevalt Lauri Aasmann, kes tolliameti poolt koordineerib koostööleppeid ettevõtetega.

Saadetiste riskianalüüsis peetakse riski suurendavaks teguriks, kui paki saatjaks või saajaks on eraisik, kui makstakse sularahas, klient tahab ise pakile järgi tulla jms, mis ei võimalda hiljem enam paki saajat kindlaks teha. Kolumbiast tulevad saadetised on ka kogu DHLi süsteemis teravdatud tähelepanu all. Möödunud aasta suvel sõlmitud leping tolliga viis DHL Eesti riskianalüüsi põhimõtted tolliga ühesugustele alustele.

Ligi poolteise aasta jooksul on Eesti tolliga vastastikuse koostööleppe sõlminud vaid kolm firmat -- DHL International Eesti, Air Cargo Estonia, TNT Eesti. Lauri Aasmann ei oska ettevõtete leiget huvi koostööleppe vastu seletada. Ta lisab, et tänavu kevadel kutsus toll kokku kümmekond firmat, kellele see leping võiks huvi pakkuda. Hetkel käivad mõnega nendest läbirääkimised.

«Mis kasu ma sellest lepingust saan?» ei näe Eesti ühe suurima ekspedeerimisettevõtte Schenker-BTLi peadirektor Meelis Arumeel vajadust koostöölepingu järgi Eesti tolliga.

Tolliameti kontrollitalituse juhataja kohusetäitja Lauri Aasmanni sõnul tõuseb koostööleppest peamine tulu infovahetuse osas. Toll saab saabuva kauba kohta info kätte juba enne kauba saabumist.

DHL International Eesti tolliosakonna juhataja Kirsti Birnbaumi kinnitusel jõuavad andmed kauba kohta elektrooniliselt pärale 5--6 tundi enne kauba saabumist. DHLis tehakse andmete põhjal kaupade riskianalüüs, mis edastatakse tollile. Kui lennukiga saabub mitusada saadetist, siis jäetakse eelanalüüsi põhjal tolli kontrollimiseks ainult kahtlased saadetised. Ülejäänud saadetised jätkavad aga kohe teekonda kauba omanikeni. Sellega on tõstetud saadetiste liikumise kiirust.

Firmale tõuseb kasu ka narko-, piraatkaupade- jm tollikäsitlusalasest koolitusest.

Kasu koostöö kokkuleppest

Tolli- töö lihtsustub, kuna info kauba kohta saabub varem ja riskianalüüs on tehtud juba enne kaupade saabumist

Transpordifirma- saab tolli abiga koolitada oma töötajaid ning pakkuda oma klientidele kaupade kiiremat transporti läbi tolliformaalsuste kiirema vormistamise

Kliendile- kiireneb kauba kätte saamine tollist.

Hetkel kuum