ÄP fototoimetus • 2. november 1999 kell 22:00

Telia leidis kullaaugu

Telia ja Norra Telenori hiljutisel ühinemisel hinnati ühisfirma väärtuseks 540--720 miljardit Eesti krooni, millest firmale kuuluv kiudoptiline kaabelvõrk moodustas tühise osa. Ent kui Telia Telenori asetegevdirektor Marianne Nivert laskis McKinseyl hiljuti ära hinnata firma rahvusvahelise kaabelvõrgustiku, olevat see juhtkonnale mõjunud kui pomm selgest taevast ja uuringu tulemusi hoitakse seni salajas. Rootsi ärilehe Dagens Industri hinnangul on Telia Telenori kaabelvõrgustiku väärtus 135 ja 270 miljardi Eesti krooni vahel. Nivert seda ei kinnitanud, kuid ei lükanud ka ümber.

Marianne Nivertil tekkis kaks aastat tagasi idee alustada kiiresti firma oma kiudoptilise kaabelvõrgustiku loomist, kui oli näha, et internetiside plahvatuslik kasv ja telekommunikatsioonituru piirangute vähendamine suurendavad järsult operaatorfirmade nõudlust kaablimahtude järele. Sel otstarbel on Telia hiljuti eraldanud 13,5 miljardit Eesti krooni 1500 miili pikkuse Euroopa ja Ameerika vahelise kaabelvõrgustiku loomiseks.

Mõõtes kaablikilomeetritega, on Telia maailmas seitsmendal kohal ja uusi konkurente tuleb üha juurde. Nivert loodab, et saavutatud kaheaastane edumaa on eduks piisav. Kaabelside alal on maailmas juhtival kohal Global Crossing, mille börsiväärtus on 405 miljardit Eesti krooni ja esimese poolaasta käive 5,4 miljardit krooni. Samuti Global Telesystems Group, millel on Euroopa suurim telekommunikatsioonikaablivõrk, kui võtta aluseks eelmise aasta 5,4 miljardi krooni suurune käive.

Vt. ka Euroopa kiudkaablivõrgustik

Autor: ÄP

Hetkel kuum