Riigikontroll leidis tehtud analüüsis, et omavalituste arvu järsk vähenemine võib kaasa tuua küll osa kulude (nt üldvalitsemiskulu) vähenemise, kuid suurendab elanike kulutusi avalike hüvede kättesaamiseks.
Väljavõte riigikontrolli analüüsist: Omavalitsusüksuste arvu vähendamisel peaks kaaluma, kumb kulutuste pool osutub suuremaks. Kui kauguse tõttu kulub kohaliku omavalitsusüksuse elanikel avalike hüvede saamiseks suurel hulgal nii aega kui ka raha, mis summeerituna moodustab olulise ressursi riigi arendamise seisukohalt, siis ilmselt ei ole ka kogu riigi tegevus edukas.
Selle järeldusega maavalitsused üldjoontes nõustusid, mõnevõrra erinevale arvamusele jäi Rahandusministeerium.
Maavalitsused leidsid, et omavalitsusüksuste liitmise vajalikkuse kriteeriumiks ei saa võtta üksnes kokkuhoidu halduskulutustes - samavõrd oluline on ka võrdse kvaliteedi ja kättesaadavusega teenuste osutamine. Avalike kulutuste kandumist kohalikele elanikele peeti just väiksemate, kuid geograafiliselt selgelt eraldatud omavalitsusüksuste, nagu väikesaarte ja maakondade äärealade probleemiks.
Maavalitsused leidsid, et kohalike omavalitsusüksuste liitmine saab olla õigustatud, küll aga on põhjendamatu omavalitsusüksuste ühendamine ilma konkreetse juhtumi põhjaliku analüüsita, mis arvestaks halduskulutuste vähendamise eesmärgi kõrval ka teisi kriteeriume, nagu avalike teenuste kättesaadavus, kogukondliku identiteedi säilimine ja lihtsamate alternatiivide (omavalitsusüksuste omavaheline koostöö, nö mitte-mastaapsete teenuste ostmine era- ja mittetulundussektorist) kasutamise võimalus.
Rahandusministeerium oli seisukohal, et vananeva rahvastiku ja kahaneva tööealiste inimeste arvuga valdades ei ole lähemas tulevikus näha olukorra iseenesest paranemist. Ainuvõimalus kirjeldatud olukorra parandamiseks ja tulubaasi tõstmiseks on nende arvates teha korrektiive valdade piirides või liita need elujõulisemate naabervaldadega, võttes seejuures arvesse vastavate omavalitsusüksuste arvamused.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele