Praegu kehtiva käibemaksuseaduse kohaselt on 5protsendiline maksumäär raamatutel ja järgmise aasta algusest rakenduks see ka ravimitele. Nullprotsendise maksuga on ettetellitavad ajakirjandusväljaanded, õpikud, töövihikud ja riiklikes nimekirjades olevate teatri- ning kontserdiasutuste piletid.
Maksusoodustuste kaotamine tõstab kõigi nende hinda. Rahandusminister Siim Kallas põhjendab käibemaksu ühtlustamist Euroopa Liidu nõuetega. Nullmaksumäär jääb kehtima vaid ekspordile.
Koalitsiooninõukogu liige Jürgen Ligi selgitas, et nullmäär ekspordile jääb seetõttu, et mitte tekitada käibemaksu kumuleerumist kauba riigist välja viimisel.
Rahandusministeerium ootab enne käibemaksumuudatustele hinnangu andmist valitsuse otsuseid selle kohta. Valitsuse istungile peaks muudatused jõudma järgmisel nädalal.
«Venitada sellega pole mõtet,» ütles Ligi. «Meil pole mingit vajadust doteerida käibemaksu kaudu osa ettevõtlusest.»
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Kalle Jürgensoni sõnul oleneb käibemaksumuudatuste rakendamine ka läbirääkimistest Euroopa Liiduga. «Igal juhul tuleb kõik maksusoodustused lähiajal läbi arutada,» lausus Jürgenson.
Eesti Kirjastuste Liidu juhatuse liige Tõnu Koger nentis, et käibemaksumuudatus tähendab raamatute kallinemist 13 protsenti. «Teame ju, kui kallid on õpikud. Kui need veelgi kallinevad, on seda juba päris raske üle elada,» väitis Koger.
Ligi sõnul jäävad tõenäoliselt mingid valdkonnad, mida riik siiski doteerib. «Aga need ei pea olema horoskoobid või koomiksid või muu viisakalt öeldes kerge kirjandus,» kinnitas ta.
Koger lisas, et käibemaksusoodustuse kaotamisega jäävad kirjastused vaesemaks ja kannatab eelkõige kultuur. «Kindlasti hakkame selle üle lärmi lööma,» lubas Koger.
Ligi tunnistas, et kahtlemata on see ebapopulaarne otsus, kuid ka raamatute suhtes ei luba Euroopa Liit erandit.
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Enimloetud
4
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Hetkel kuum
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Tagasi Äripäeva esilehele