Toomas Truuverk • 19. juuni 2000 kell 8:30

Jaanipäev kummitab Tallinna börsi

Uue nädala alguses pole situatsioon Tallinna börsil ei halvem ega parem kui eelmise nädala lõpus. Ei makrotasandil ega juhtivate ettevõtetega pole nädalavahetusel midagi intrigeerivat juhtunud ja seega võib arvata, et börs alustab jaanipäevaeelset nädalat taas rahulikult.

Makrotasandil on täna avaldamisele siiski tulemas kaks mainimisväärset aruannet, üks I kvartali maksebilansi kohta ja teine maikuu rahapakkumise aruanne. Rahapakkumise osas andis kerge suuna kätte möödunud neljapäevane kommertspankade koondbilanss, mille põhjal on loota taas kerget rahapakkumise kasvu. Viimane iseenesest peaks majanduskliimale hästi mõjuma.

Majanduskeskkonna soojenemine pole aktsiate hindades seni siiski suuremat kajastamist leidnud ja vähe usutav, et ka täna keskpäevased aruanded suurema tähelepanu osaliseks langeksid.

Eelmisi aastaid vaadates, siis tihti on just jaanipäev olnud nö suve murdepunktiks ? kuni jaanipäevani kardetakse suve mõju aktsiaturule ja aktsiate hinnad pigem langevad. Seega enne jaanipäeva on investorid, kes suve kartsid oma positsioonid likvideerinud. Pärast jaanipäeva hakkab turule tulema kestva vaikuse juures aga ka juba investoreid, kes mängivad loodetava sügisese hinnatõusu peale ja see stabiliseerib turu. Sügisene liikumine peaks ajalooliselt olema tõususuunas. Samas pole võimatu, et sügis toob ka teistpidi liikumise, nagu näitas 1997. Aasta.

Hetkel kuum