Ülo Toomsalu • 4. september 2000 kell 6:13

Rootsi kaalub Estoniale uut sukeldumist

Rootsi valitsus nõustub arutama Estonia vraki ümber lebavate surnukehade ülestoomist, kui sukeldumisekspeditsiooni juhtinud Gregg Bemis tõestab videolintidega laipade olemasolu, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Uued andmed panevad mind muretsema,' teatas Estonia-küsimuse eest vastutav minister Mona Sahlin nädalavahetusel. 'Varasemates uuringutes polnud mingit teavet Estonia ohvrite lebamise kohta väljaspool laeva.'

Sahlini sõnul peaks otsuse tegemiseks nägema kõiki Bemise ekspeditsiooni videokaadreid. 'Praegu oleks vale öelda karmilt ei (laipade ülestõstmisele - toim.),' ütles ta Rootsi päevalehele Aftonbladet.

Eelmisel teisipäeval vrakile sukeldumised lõpetanud ameerika miljonäri Bemise väitel on videolindil selgelt näha merepõhjas lebavad 6-8 inimese säilmed.

Kuus aastat tagasi Estonial kadunuks jäänud kapteni Avo Pihti abikaasa Sirje Piht soovitas surnukehad merepõhja jätta, sest hukkunutest on järgi vaid skeletid.

Gregg Bemise väidet, et Estonia paremas pardas paistab filmilõigul võimaliku augu äär, on raske tõestada või ümber lükata.

Robotkaamera on jäädvustanud parema parda ja merepõhja kokkupuute joone, kus ühes kohas paistab liiva ja laevakere vahel must riba. Sellest on raske aru saada, kas tegemist on laevakeres oleva võimaliku augu äärega või on see vari.

Videolõik väidetava augu kujutisega kestab umbes minut. Videolt ei saa aru, kui suur see arvatav auk võib olla.

Filmimist juhtinud Saksa ajakirjaniku Jutta Rabe sõnul varjab auku 40-50 sentimeetrit kõrge ja 2-2,5 meetrit lai liivahunnik, kuid videolt liivahunnik nii selgelt ei paista.

Hetkel kuum