10. oktoober 2000 kell 22:00

Kas eriarve avamine lõpetab FIEde diskrimineerimise?

Kui FIEdel võimaldatakse avada eriarve, millele kantud summad ei ole maksustatud seni, kuni ta ei ole neid kasutanud ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel, siis ta lihtsalt seatakse selles osas äriühingutega võrdsesse seisu. Uue tulumaksuseaduse järgi ei ole maksustatud ettevõtete tulud, mis ei ole ettevõttest välja viidud. See aga ei kehti praegu FIE kohta ja on selge FIEde diskrimineerimine.

Samal ajal pole paljudel muud valikut kui tegutseda FIEdena, näiteks on see vorm kohustuslik notaritel ja perearstidel. Põhjusi on teisigi - paljudele ei ole jõukohane osaühingu 40 000kroonine nõutav osakapital.

Ettevõtlusvormina on FIE usaldusväärsemaid, kuna ta vastutab oma tegevuse eest kogu oma varaga ja näiteks talupidajatele on ilmselt psühholoogiliselt vastuvõtmatu tegutseda äriühinguna, mis riivaks nende peremehetunnet. Maksudest kõrvalehiilimiseks pakuvad kõik teised ettevõtlusvormid märksa soodsamaid võimalusi.

Ma ei näe erilist mõtet eriarve avamisel, eriarved on lihtsalt mäng. Selle küsimuse saab lahendada hoopis lihtsamalt tekkepõhise raamatupidamise kasutamisega - on näha, kust raha tuleb, kuhu läheb, milleks kasutatakse. Ja see raha, mis pole välja võetud, ei ole isiklikuks tarbimiseks kasutatud raha.

Ka kavandataval sotsiaalmaksusoodustusel ei näe ma erilist põhjust. Selline limiteerimine, olgu 1400 või 700 krooni, on väga kunstlik, sotsiaalmaksu maksmine peaks olema selle summa pealt, mille FIE võtab isiklikku tarbimisse. Ka palgatöötajad maksavad (nende eest makstakse) sotsiaalmaksu isiklikest sissetulekutest. Üks põhjus on ka see, et ettevõtluses on teatud perioode, mil tuleb ainult investeerida ning kasu ei tekigi.

Kuid on täiesti loogiline kaotada erisus investeeringute tulumaksuvabastamisel - FIEd on praegu võrreldes teiste ettevõtlusvormidega ebavõrdses olukorras. On arusaamatu, miks tehakse vahet ettevõtluse vormide vahel, ühele anda soodustusi, teisele mitte või vastupidi. FIEd on kogu maailmas väga arenenud ettevõtluse vorm, ka Eestis peaks neil olema oma koht ettevõtlusstruktuurides.

Hetkel kuum