Andres Kärssin • 14. november 2000 kell 22:00

Leib, piim ja liha kallinevad edasi

?Toidukaupade hinnad igal juhul tõusevad,? ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. ?Need on olnud aasta aega väga madalal tasemel võrreldes tänaste kokkuostuhindadega,? lisas ta, viidates põhjusena tarbijate nõrgale ostuvõimele ning tootjate konkurentsile.

Samas tõdes Josing, et järsust hinnatõusust pole just tarbijate ostujõu tõttu siiski põhjust rääkida, tõenäoliselt kallineb toit järgmiseks sügiseks tänavusega võrreldavas suurusjärgus.

Toidukaupade hinnad on aastaga kallinenud keskmiselt ligi 5 protsenti, muu hulgas olid statistikaameti andmeil liha ja lihatooted kokku tänavu oktoobris 9,6 protsenti kallimad kui mullu samal ajal, liha ise kallines 16,5, leivatooted 8,6 ja piimatooted 3,3 protsenti. Samas on hea saak ning ülepakkumine sel aastal köögiviljade hinda 5,7 protsendi võrra langetanud.

Josingu sõnul tingib ühe põhjusena hindade vaikse tõusu Eesti liitumine Euroopa Liiduga, kuid see toimub pigem 4?5 aasta perspektiivis. Lähiajal on lisaks tootjate omavahelisele konkurentsile siseturul toiduainete hindu mõjutamas ka maailmaturu hinnad ning ettevõtete ekspordivõimalused, mis näiteks on põhjustanud toorainepuuduse kohalikul piimaturul.

Valga Liha- ja Konservitööstuse direktori Elmut Paaveli hinnangul ei tohiks järgmisel aastal sealiha hind tooraine osas tõusta, küll aga on oodata veiseliha kallinemist. ?Kvaliteetlihast tehtud toidukaup ilmselt kallineb,? viitas ta singi ja kallimate vorstide hinnatõusule.

Samas tõdes Paavel, et tänavusega sarnast liha hinna hüpet järgmisel aastal oodata pole. Mullusügisene madalseis on aastaga taas kerkinud paremate aegade tasemele.

?Kui aga järgmisel aastal säilib must turg, siis ametlikud tootjad hindu tõsta ei saa ning see mõjub raskelt,? ütles ta.

Valio Eesti turundusdirektori Toomas Tava sõnul on piimatoodete hinna puhul praegu kõige määravamaks faktoriks toorpiima kokkuostuhinna tõus. ?See tõuseb ilmselt veelgi ning samuti piimatoodete hinnad,? lisas ta, viidates ka sellele, et juba järgmisel nädalal kallinevad Valio tooted 10?20 sendi võrra.

Tava lausus, et viimase 12 kuu piima hinna keskmine tõus, mis jääb alla nii liha kui leiva kallinemisele, ei kajasta piima hinna normaalset seisu, sest tänavuse aasta alguskuudel toimunud hinnasõja jooksul müüsid tööstused piimatooteid väga odavalt.

Tulevikus on oodata ka juustu hinna märgatavat tõusu, mis on tingitud nii piima kallinemisest kui ka importjuustu eurotoetuse kadumisest.

?Järgmiseks aastaks suurt hinnatõusu ei näe, kokku vast 4?5 protsenti,? prognoosis Tallinna Kaubamaja kontserni toidukaupade ostudirektor Ain Taube. Ta märkis, et tõusuruumi on piimatoodete hindadel, mida on seni madalamal tasemel hoidnud tugev konkurents. Leiva hinna peamiseks mõjutajaks võib pidada kütuse hinda.

Tallinna Kaubamaja kontserni toidukaupa müüvates poodides sõltub hind Taube sõnul eelkõige tootjahinnast ning konkurentsist teiste suuremate poodidega.

?Turgudega pole me otsest toidukaupade hinnavõrdlust teinud,? ütles Taube, kinnitades siiski seni turgude kasuks olevate hinnakääride vähenemist.

Hetkel kuum