Telereklaami osakaal meediareklaamis kasvas

Margo Veskimägi 12. juuni 2001, 00:00

Kogu maailma ligi 300 miljardi USA dollari suurusest meediareklaamipanusest kuulub telereklaamile üle 38%. Kümme aastat tagasi oli telekanalite osakaal kogu meediareklaamiturust 32%. Enamik sellest on võidetud trükireklaami osakaalu vähendamise arvel.

Eestis on olukord maailma keskmisest mõnevõrra erinev. Kuulume väga selgelt Põhjamaade hulka, kus telereklaami osakaal meediareklaami kogupanustest kõigub 15?25% vahel. Eelmisel aastal ulatus telereklaami osakaal Eestis 23%ni, mis tähendas telereklaami osakaalu kasvu, võrreldes üle-eelmise aasta 20% osakaaluga.

Telereklaami väiksem osakaal ei seondu Eestis vähese televiisori vaatamisega, 2000. aastal kulutasid eestimaalased televiisori vaatamisele keskmiselt 4 tundi ja 10 minutit päevas. Kuid nagu teisteski Põhjamaades, on Eestis väga tugev ajalehtede lugemise tava, mistõttu konkureerib trükimeedia reklaamikanalina televisiooniga edukamalt kui maailmas keskmiselt.

Kuni viimase ajani oli telereklaami kasutamist piiravaks teguriks see, et venekeelsete telekanalite vaatajad jäid kohalikust telereklaamiturust kõrvale. Nüüd on võimalik kasutada ka kohaliku reklaamimüügiga venekeelseid kanaleid ? RTR Eesti ja ORT TEM, mis on kindlasti mõjunud positiivselt televisiooni kui reklaamikanali kasutamisele.

Oma piirangu seab seegi, et televisioon on paratamatult suurreklaamijate meediakanal. Kõrgetasemeliste reklaamiklippide tootmiskulu (meenutagem kasvõi väidetavalt EMT reklaami tootmisele kulunud poolteist miljonit krooni) on takistuseks paljudele väiksematele reklaamijatele.

Selle aasta esimeses kvartalis näitas Eesti telereklaamiturg kasvutrendi, kuid erinevate turul tegutsejate kommentaaridele tuginedes võib üpris kindlalt väita, et osa hinnakirjajärgsetele hindadele põhinevast arvestuslikust kasvust on ära tarbinud kasvanud allahindlused, eriti kogu telereklaamieelarve konsolideerimisel ühte telekanalisse. Keskmisest suuremad on ka allahindlused suurreklaamijatele ja uutele telereklaamijatele. Kuna täpne reklaamimüügihind ja allahindlusmäär on enamasti ärisaladus, põhinevad võrdlused reklaamisekundite hulgal.

Enim on Eesti elanikud selle aasta esimestel kuudel näinud Colgate-Palmolive?i toodete reklaami ? kogupikkuses üle 200 tuhande sekundi ehk erinevatel kanalitel kokku üle kahe päeva. Colgate-Palmolive?ile järgnevad Coca-Cola ning Procter&Gamble. Eelmisel aastal olid ostetud reklaamisekundite lõikes suurimateks reklaamijateks Procter&Gamble, Unilever, L?Oreal.

Informatsioon Eesti telereklaamituru kohta pärineb Emori (varem BMF Gallup Media) Reklaamipanuste monitooringuuringu andmebaasist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing