Kui vaadata NATO käitumist, siis esimest korda on apelleeritud 5. artiklile, mis ütleb, et rünnak ühe liikmesriigi vastu on rünnak kõikide vastu. Kuid mõnes NATO liikmesriigis on juba kosta hääli, et see ei tähenda, et me midagi tegema peaksime. Mina ootaksin nende kõrgelennuliste fraasidega, kuni tegelikkus näitab, milline see solidaarsus on.
Muutunud rahvusvahelise kliima all peetakse mõnikord silmas ka seda, et senine Ida-Lääne potentsiaalne vastasseis on muutumas Põhja-Lõuna vastasseisuks. Siit edasi on avaldatud arvamust, et näiteks NATO laienemine ja Eesti astumine sinna ei kujuta enam mingit tähtsust?
Nagu ma juba ütlesin, on tehtud igasuguseid solidaarsusavaldusi Ida-Lääne teljel. Aga mõned kõrgemad ametnikud ja ohvitserid Venemaal on juba kuulutanud, et see ei tähenda, et me lubame NATO-l meie piirkonnas tegutseda.
NATO laienemine on pikaajaline protsess. Praegu me oleme ühe kriisi keskel, mis on loomulikult lükanud NATO laienemise tähelepanukeskmest natuke eemale. Aga ma julgen väita, et see protsess, millel on oma selge loogika, ei jää nüüd toppama. Kui normaalne olukord taastub, siis nagu hästi funktsioneerivas süsteemis ikka on, needsamad töögrupid ja ametkonnad töötavad edasi.
On peljatud, et kuna USA püüab moodustada rahvusvahelist terrorismivastast koalitsiooni ja sinna on hädasti vaja kaasata Venemaa, siis ehk tehakse NATO laienemise osas Venemaale vastuteenena järelandmisi?
Ma paneks sellise oletuse sügava paranoia ja spekulatsiooni valdkonda. Ma siiski paluksin, et inimesed tuleksid kaine mõistuse juurde. Praegu on tõsine kriis. Ei saa keskenduda oma mättale, et oi-oi, nüüd me ei saa NATO-sse. Keskne küsimus on praegu solidaarsus.
Ronime siis mättalt mäele. Kas rahvusvaheline koalitsioon on tõenäoline? Et USA juhtimisel ja NATO kaasabil ning liites sinna Hiina, Venemaa ja Pakistani kui võtmeriigi, säärane koalitsioon tekib?
Poliitiline koalitsioon ei ole kindlasti välistatud. Ka Lahesõja ajal oli poliitiline koalitsioon, milles osales ka NSV Liit. Hoopis teine küsimus on, mida see tähendab sõjaliselt. Nagu ma mainisin, on vene sõjaväejuhtkonnast juba teatatud, et Venemaa territooriumile ei lubata NATO lennukeid või muud sõjatehnikat. Ollakse vastu ka sellele, et need väed tulevad endistesse Kesk-Aasia vabariikidesse. Seega poliitiline koalitsioon on tõenäoline, sõjalisega on lood palju keerulisemad.