Õige valgus hoiab silmi

Liina Leiten 26. oktoober 2001, 00:00

Koduse töökoha õige valguslahendus algab töönurgale sobiva koha otsimisega. Sisearhitekt Priit Põldme sõnul on soovitav töökoht võimaluse korral paigutada akna alla. Sel juhul ei peegeldu aknast tulev valgus monitorile ning ühtlasi on mõttepauside ajal võimalik pilku kaugemale suunata. Kui ruumiplaneering töökohta akna alla paigutada ei võimalda, siis on soovitav leida töönurgale selline koht, et aken jääks vasakule. On ju vähemalt paremakäeliste inimeste puhul rusikareegel see, et valgus langeks tööpinnale vasakult poolt.

Kui kontoris on tihti üldvalgus nii hea, et kohtvalgust vaja polegi, siis kodus on üldvalgus enamasti pehmem ja hubasem ning töökoha piisavaks valgustamiseks jääb sellest napiks. Kui üldvalgus on siiski küllalt hea, kuid laelamp jääb töökohast kaugele, siis on üks võimalus lisakonksu abil lamp töökohale lähemale tuua.

Laest rippuva valgusti puhul on oluline lambi kõrgus. Kui see on liiga kõrgel, siis jääb laua taga istuja valgusvihule ette. Kui aga liialt madalal, siis jääb lamp töötajale ette. Lambi optimaalne kõrgus on Põldme sõnul inimese silmade kohal.

Enamasti ei sobi töökohta valgustama lakke süvistatud halogeenlamp, sest tavaliselt jääb istuja sellelegi ette. Kui süvistatud halogeenlampi siiski kasutada, peab see paiknema mitte töökoha keskel, vaid kuskil nurgas või ääres.

Kui kodubüroo töötajal on vaja teha suurt täpsust nõudvat tööd, siis üldvalgusest tihti ei piisa ning juurde tuleb muretseda laualamp. Viimased on kas klassikalised jalaga lambid, mis laua peale pannakse, kuid mis üsna palju ruumi võtavad, või tööpinna külge kinnitatavad valgustid. Laualambi paigaldamisel tuleb taas meeles pidada rusikareeglit, et valgus peab tööpinnale langema vasakult.

Tööpinda võib valgustada ka luminofoorlambiga, mis pannakse näiteks riiuli külge, nii nagu on tavapärane köögis. Niisuguse võimaluse kasutamisel tuleks selleks, et valgus silma ei paistaks, lambile ette panna kaitseliist. Heaks võimaluseks peab Põldme ka laua kõrval põrandal seisvaid lampe. Kui ruum pole just väga kõrge laega ning töö erilist täpsust nõudev, siis võivad viimaste seast sobilikuks osutuda näiteks sellised lambid, mis suunavad valgusvihu lakke, kust see siis allapoole hajub. Nii välditakse valguse peegeldumist ekraanile.

Peegeldustega võib probleeme tekkida ka sel juhul, kui lauapind on läikivvalge. Lahendusena tuleb sel juhul lampi sobivamasse asendisse keerata.

Kodus on otstarbekas kasutada ka polüfunktsionaalseid põranda- või seinalampe, mida on võimalik suunata. Nii võib kodubüroos töötades sellise lambi keerata tööpinda valgustama ning töö lõppedes suunata see näiteks kõrvaloleva tugitooli poole, et seal siis ajalehte lugeda.

Õhtustel töötegijatel tasub teada, et lauspimedas arvuti taga istumine pole silmadele hea. ?Kontrast monitori ja keskkonna vahel ei tohiks olla liiga tugev,? selgitab Põlme. ?Pimedas aga kiirgab monitor liiga teravalt.?

___________________________________________

Töö dikteerib toolivaliku

Koduarvuti vastavalt kasutajale

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing