Arved Breidaks • 6. november 2001 kell 22:00

Miks Võrumaal raha vähe on?

Võrumaa Omavalitsuste Liidu esimees Kurmet Müürsepp kavatseb novembri lõpus kutsuda Võrru kõik Kagu-Eestist pärit parlamendi saadikud, et avalikul üritusel neilt küsida: ?Miks Võrumaa riigilt nii vähe raha saab??

Hea küsimus, kas pole? Aga riiklike investeeringutega kipub Võrumaal kitsaks minema küll. Veel 1999 moodustas riigieelarvest kohalikele eelarvetele antud investeerimistoetus kokku 15,8 miljonit krooni. Järgmisel aastal kipub see number tulema kõigest 7,5 miljonit. Seejuures kultuurirajatistesse investeerimiseks kulutatav raha on sellest 1,2 miljonit krooni. Isegi Apostlik Õigeusu kirik kavandab Võrumaale suuremaid investeeringuid.

Parlamendisaadikuile, kui nad kohale tulevadki, kujuneb kohtumine raskeks. Mis neil öelda on? Suurt midagi, sest Võrumaalt valitud saadikud ei mängi võimuerakondades just esimest viiulit, mistõttu on vallavanemal väga raske saunalaval kõva leili käes neilt ?poliitilist katuseraha? välja kaubelda. Ja reasaadikul polegi muud teha, kui korrata, et nemad on nii väikesed tegijad, et ei suuda erakonna poliitikat suunata. Ja üleüldse tuleks rohkem globaalselt mõelda. Aga mida siin globaalselt mõelda, kui kultuurimaja katus laseb läbi ja kooliõpetajad nõuavad paremaid tingimusi.

Müürsepp ütleb, et riiklike investeeringute programm ei vääri enam oma nime. Kolm kõlavat sõna eeldaks, et tegemist on ühe vinge rahaauguga, millest eraldatava rahaga edendatakse piirkondi, kus äritegevus just ei voha.

Muidugi pole riik ja valitsus kõiges alati süüdi. Võrumaa suurim viga on krooniline üksmeele puudumine, mis meid pidevalt rahast ilma jätab. Nii ongi maavanem Mait Klaassen kuulutanud, et tema soov on koondada Võrumaa ettevõtjad ja nende raha ühe mütsi alla, et siingi midagi korda saata. Eks teeb kadedaks, kui Eestis kerkivad üksteise järel veekeskused, staadionid ja suurhallid, meie aga tegeleme üksteisele jala taha panemisega.

Hetkel kuum