Peeter Raidla • 3. detsember 2001 kell 12:31

ETVst kaob reklaam alates järgmise aasta 1. juulist

Ringhäälinguseaduse kavandatavad muudatused, mis näevad ette reklaami väljaviimise Eesti Televisioonist alates järgmise aasta 1. juulist, sõltuvad eratelekanalite Kanal 2 ja TV3 nõusolekust muudatuste tekstiga.

Täna riigikogu kultuurikomisjoni istungil osalenud kultuuriministeeriumi kantsler Margus Allikmaa ütles, et arutelu täpse teksti üle jäi täna tegelikult pooleli. Veel täna õhtul tuleb kokku ringhäälingute liit ning homme kella kolmeks päeval peab kultuurikomisjonil seadusemuudatuse täpne tekst valmis olema, et see siis riigikogule esitada.

Allikmaa sõnul on eelnõu menetlemise praegune stsenaarium kavandatud nii, et ringhäälinguseaduse muutmise seaduse eelnõu antakse riigikogule teiseks ugemiseks, mis seejärel nädalaks ajaks katkestatakse. Selle aja sees on nii Kanal 2 kui ka TV3 lubanud anda kirjaliku nõusoleku, mille kohaselt nad vabatahtlikult loobuvad alates järgmise aasta 1. juulist oma praegusest ringhäälinguloast ning kinnitavad nõusolekut hakata alates samast kuupäevast tasuma nn ressursi kasutamise tasu.

Nii Kanal 2 kui ka TV3 puhul on see maks 15 miljonit krooni aastas, mis jaotakse nelja kvartali vahel võrdseteks osadeks. Mis tähendab, et alates järgmise aasta 1. juulist peavad Eesti eratelekanalid maksma 3,75 miljonit krooni kvartalis. Vastutasuks loobub Eesti Televisioon reklaami näitamisest.

Margus Allikmaa märkis, et seadusemuudatusega fikseeritakse nii reklaami väljaviimine avalik-õiguslikust televisioonist kui ka nn sponsorluse lõpetamine. Kultuuriministeeriumi kantsleri sõnul on just sponsorluse lõpetamise sõnastamine eelnõus enim probleeme tekitanud, sest EBU kaudu ülekantavad rahvusvahelised spordivõistlused on nii või teisiti otsapidi sponsorlusega seotud.

Vaidluse all on veel ka reklaami väljaviimine avalik-õiguslikust Eesti Raadiost. Praeguse kava kohaselt leiab see aset alles alates 2005. aastast.

Hetkel kuum