Ülo Toomsalu • 21. oktoober 2002 kell 5:05

PM: Politsei uurib Kose valla valimiskampaaniat

Harju politsei selgitab raha ja õllega häälte ostmise kahtlust Harjumaal Kose vallas.

Sellega tegelid vallavanem Vello Jõgisoo avalduse järgi kolm Rahvaliidu kandidaati. Rahvaliit omakorda paneb vallavanemale süüks inimeste tunnistama sundimist, kirjutab Postimees.

Rahvaliidu esinumber Kosel Uno Silberg lubas viia täna politseile avalduse selle kohta, et valla abipolitseinikud on nõudnud ähvarduste ja vägivallaga häälte müümises kahtlustatud inimestelt selle avaldamist, kelle poolt nad oma hääled andsid.

Kui täpselt nädal tagasi algas kohalike valimiste eelhääletus, märkas Kose vallavanem ja kohalikus valimisliidus Ühtselt volikokku pürginud Jõgisoo, et punane auto Honda Civic toob järjest alevist vallamajja inimesi hääletama. Autost aga tulevad välja oma napsilembuse poolest tuntud kohalikud.

Kui Jõgisoo leidis Kose alevi vahel ka ühe teise sõiduki ümber areneva vilka tegevuse, pani ta kirja kolme Rahvaliidu kandidaadi nimed - Rein Pavel, Arno Pavel ning Asko Saadi - ja teatas toimunust maakonna valimiskomisjoni.

Reedel tegi ta avalduse väärtteomenetluse algatamiseks politseile. Vallavanema teada oli kindla kandidaadi poolt hääletamise eest kehtinud taks Kosel kas 50 krooni või viis pudelit õlut.

Rahvaliitlane Silberg kinnitas, et autoga viisid nad inimesi valima küll, aga see pole keelatud. ?Mingit häälte ostmist ei toimunud - samamoodi võiks ju Siimu [Kallase] või Edgari [Savisaare] nende lubaduste eest kinni panna,? lisas ta.

Vallavanem Jõgisoo lisas politseile tehtud avaldusele vääreomenetluse algatamiseks kolme väidetava häälemüüja tunnistused, kokku on võimalikke hääle müünud inimesi avalduses toodud 15.

Vallavanema poliitiline vastane Silberg kinnitas samas, et ta annab Jõgisoo kohtusse, kuna tema ässitas üles politsei ja valla abipolitseinikest korrakaitse.

Hetkel kuum