Ülo Toomsalu • 21. oktoober 2002 kell 5:03

SLÕL: Res Publica võttis pealinnas Isamaaliidu hääled

Kohalike valimiste suurima üllatuse valmistas Res Publica Tallinnas, kogudes kella 00.30 seisuga 21,7% häältest.

Häälte edetabelit juhtis siiski Keskerakond 36,8%ga. Uut poliitikat propageeriv Res Publica võitis aga valimised Reformierakonna senises kantsis Haapsalus, kirjutab SL Õhtuleht.

?Hetkel on ikka väga vähe hääli üle loetud. Nende põhjal ei saa veel midagi täpselt öelda,? on Keskerakonna infojuht Evelyn Sepp poole üheteistkümne paiku õhtul hinnanguis tagasihoidlik. Ta teab siiski, et Edgar ja Vilja Savisaar kogusid mõlemad enim hääli kogu linnas.

Infojuhi sõnul polnud üllatus, et alles sel aastal Eesti poliitikasse astunud Res Publica nõnda populaarne on. ?Teatavat uue tulija fenomeni võis prognoosida,? usub Sepp, kuid: iuPraegu pole mõtet midagi ennustada, praegu peab ainult ootama!?.

Res Publica meediajuht Allar Tankler ei taha samuti veel kella üheteistkümne ajal õhtul kaugeleulatavaid järeldusi teha. ?Häältehulk on üsna ennustamatu. Meeldiv üllatus on Tallinnas muidugi Keskerakonnast nii väike mahajäämine,? on Tankler partei viimase hetke ponnistustega rahul. ?Ma ei usu, et võime kõnelda protestivalimistest. Kui osalejate protsent oleks umbes 75 nagu Lätis, siis võiks sellest rääkida,? sõnab Tankler.

Isamaaliidu esimees Mart Laar tunnistab pettunud häälel, et ilmselt on õige mitu protsenti nende potentsiaalsetest häältest läinud Res Publicale. ?Mind üllatab aga Reformierakonna oodatust väiksem toetusprotsent. Ilmselt ei ole nende valijatele olnud meeltmööda partei koalitsioon Keskerakonnaga,? arvab Laar. Samuti on isamaaliitlase arvates imelik, et vene nimekirjad on nõnda vähe hääli saanud.

Mõõdukas Eiki Nestor ei pea partei vaevalist valimiskünnise ületamist pealinnas halvas mõttes üllatuseks. ?Juba ajalooliselt pole meil Tallinnas kunagi väga hästi läinud. Venelastele oleme ju üsna tundmatu erakond,? räägib Nestor rahulikult. Tema arvates on päris heaks uudiseks Res Publica üllatavalt tugev esinemine. ?Jõudu neile!?

Hetkel kuum