Ülo Toomsalu • 12. november 2002 kell 6:09

EPL: Võltskaup paneb Eesti firmasid patenti soetama

Kaitsmaks oma toodangut välismaise võltskauba ees, on Eesti kondiitri- ning piimatööstused sunnitud muutma logo või taotlema geograafilist patenti.

?Meile on taotlusi esitanud mitmed õiguse valdajad ? Kalev, Saaremaa Liha- ja Piimatööstus, Tallinna Karastusjoogid, Võru Juust ja paljud teised, kokku üle viiekümne taotluse,? ütles tolliameti kontrollitalituse juhataja Urmas Järg. ?Ettevõtted soovivad, et nende autoriõigused oleksid tagatud. Meie ülesanne on pidada rikkumiskahtlusega kaubad kinni, mille järel annab õiguse valdaja rikkumisele oma hinnangu. Selgub, kas ta soovib õigusi konkreetsel juhul kaitsta või ei,? lisas ta.

Järgi sõnul on kõikidele tolli avastatud autoriõiguste rikkumistele eelnenud ettevõtte kui õiguste valdaja taotlus.

Suvel kontrollis tarbijakaitseamet Tallinnas Nõmmel ja keskturul juustu kvaliteeti. Leedu päritolu juustu müüdi Saaremaa, Saare ning Atleet Saaremaa nime all, mistõttu müüjad said tuhandekroonised rahatrahvid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse direktori Ahti Viilupi sõnul on Saaremaa juustul geograafiline patent. ?Saaremaa juustu võib toota ainult Saaremaal. Seda võib ka keegi teine toota, kuid ainult Saaremaal,? ütles ta.

Alates eelmisest nädalast on Epiima toodetel uus logo, kollaste juustega piiga asendatakse võilillega. ?Meie närvilisel juustuturul püütakse turustada tuntud kaubamärkide abil. Kuna meie tarbijakaitse ja kõlvatu konkurentsi regulatsioon on liiga liberaalne, siis müüakse Leedu ja Poola juustu Eesti juustu pähe,? ütles Epiima juhatuse esimees Jaanus Murakas.

ASi Kalev suhtekorraldusjuht Ruth Roht ütles, et Kalev esitas tollile avalduse juba aprillis. ?Lähtudes intellektuaalset omandit rikkuva kauba sisse- ja väljaveo tõkestamise seadusest palus Kalev tolliametil rakendada meetmeid meie kaubamärgiõiguste rikkumiste ennetamiseks ning pidada kinni intellektuaalset omandit rikkuv kaup. Tolliamet rahuldas meie taotluse,? ütles Roht.

Kalevi komme võltsitakse nimede all Karakum, Anneke, Oravake, Barbariss, Linnupiim, Merekivid jt.

Hetkel kuum