Viktoria Korpan • 4. detsember 2002 kell 10:18

ET rajas senisest 64 korda kiirema üle-eestilise andmeside magistraalvõrgu

Novembri lõpus rajas Eesti Telefon uue üle-eestilise andmeside magistraalvõrgu, mis on senisest 64 korda kiirem, teatas ET.

Andmeside magistraalvõrgu projektijuht Toivo Praakeli sõnul investeeris ET võrgu rajamisse umbes 16 miljonit krooni.

ASi Eesti Telefon juhatuse esimee Valdo Kalmu sõnul kujuneb järgnev aasta murranguliseks Eesti telekommunikatsioonisektoris.

'Kui seni on telekommunikatsioonis olnud tegijaks kõneside, siis järgnevatel aastatel saab selleks andmeside ning IP-põhine info edastamine. Juba sel aastal on ilmnenud esimesed märgid: välisühenduste maht on kasvanud kolm korda, interneti püsiühenduste kasutajate arv 1,5 korda,' märkis Kalm. 'Uue võrgu kasutuselevõtuga häälestas Eesti Telefon end lähituleviku IP tõusulainele, et andmesidemahtude ja internetiühenduste kiirel kasvul ei tekkiks pudelikaelu linnadevahelistes ühendustes.'

Toivo Praakeli sõnul võimaldab uus võrk senisest paindlikumalt pakkuda kvaliteetset andmesideedastust.

'Kasutatavad Siemensi seadmed muudavad võrgu varasemast töökindlamaks ja võimaldavad info edastuskiirusi suurendada paindlikult. Kui seni toimus andmeside liiklus kõneside jaoks ehitanud võrgus, siis IP liikluse edastamiseks ehitatud võrk peab vastu lähiaastatel ka mitmekümneid kordi kasvavatele andmesidemahtudele,' kinnitas Praakel.

'Siemensil on olnud Eesti Telefoniga pikaajaline koostöö transportvõrkude väljaehitamise osas ning antud projekti edukus kinnitab taaskord meie tugevust transmissioonivõrkude tarnijana,? ütles Avo Tihamäe, AS Siemens juhatuse esimees. ?Siemens on maailmas turuliider optiliste transmissioonivõrkude alal, meie toodete kõrge kvaliteet tagab operaatoritele paindliku ning majanduslikult efektiivse võimaluse suurt andmesidekiirust nõudvate lahenduste rajamiseks.'

DWDM tehnoloogia, millel põhineb uus võrk, võimaldab laiendada võrgu läbilaskevõimet seniselt 2,5-lt 160 gigabitini sekundis, sest valguskaabli ühe kiupaari kaudu on nüüd võimalik infot üle kanda mitmetel erinevatel lainepikkustel.

Hetkel kuum