Ülo Toomsalu • 13. jaanuar 2003 kell 6:11

EPL: Kvooditaotluste esitamine venib

Kuigi alates aprillist ei tohiks lehmapidaja piima ilma kvoodita müüa, on kvoodi saamiseks vajalikud paberid täitnud 7120 loomapidajast vaid 628.

?Ootame vähemalt 4000 taotlust, praegu on neid tulnud aga suhteliselt vähe,? ütles Mart Villems põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametist (PRIA).

Kõigile lehmapidajatele saadetud taotlused peavad PRIA-sse tagasi jõudma kolmapäevaks. Ka veidi pärast seda võib taotlusi esitada, kuid kvoote siis enam suurendada ei saa, kirjutab Eesti Päevaleht. Villems soovitas tootjatel taotlused ise PRIA kohalikesse büroodesse tuua, et võimalikud vead kohe parandada.

?Ega taotluse täitmine pole nii kerge ettevõtmine, et võtad paberi ja paned postkasti,? ütles Alar Valdi Harku vallast. ?Tuleb ikka paar õhtut või mõni öö üleval olla, et see ära teha.?

Valdi sõnul on Euroopa Liiduga ühinemisel kehtestatavad kvoodid Eesti tootjale liiga kulukad, sest need piiravad ühelt poolt tootmist, aga et nõuetele vastavalt piima toota, tuleb niigi kulutusi teha.

?Ilmselt võidavad siis suuremad tootjad minusuguste, paarikümne lehmaga tootjate arvel, kes tõenäoliselt tegevuse lõpetavad, sest perspektiivi on vähemalt sajapealise karjaga,? märkis ta.

Ka üheksa lüpsilehmaga Erna Parbo pole kvooditaotlust veel ära saatnud. ?Mulle ei meeldi nii palju pabereid täita,? ütles ta. ?Pean oletama ja tuletama, parem lüpsaks lehma.?

Parbo sõnul pelgavad paljud lehmapidajad uut süsteemi ja sellega kaasnevat paberimajandust.

Harjumaa loomapidaja Rein Riga sõnul pärsib liitumisläbirääkimistel Euroopa Liiduga Eestile antud kvoot aga piimakarjakasvatust. ?Eestile antud kvoot on meie tänavune toodang,? ütles Riga. ?Kui piima kogutoodang kasvab, siis peab hakkama karja vähendama.?

Hetkel kuum