Enn Tosso • 2. november 2003 kell 22:00

Büroohoone menukus sõltub parkimisvõimalustest

Kinnisvaraeksperdi konsultandi Veronika Ilsjani sõnul on büroopindade renditurg rentnikukeskne ? rentnik saab pinna omanikult nõuda head ja paindlikku teenust.

Büroopindade sektor on kinnisvaraturu kõige arenenum sektor. Selle areng algas kõige varem, turuosalised on kõige kompetentsemad. Hea rentniku meelitamiseks peab omanik pakkuma head teenust ning paindlikku suhtumist. Omaniku jaoks on oluline stabiilne rahavoog, mitte kõrge renditase, märgib Ilsjan.

?Käimas on jaht headele rentnikele, otsitakse suuri, stabiilse äritegevusega, prestiižikad rentnikke,? märgib ta. Head rentnikud, nn ankurrentnikud meelitavad ligi ka teisi asunikke. Halvad rentnikud on need, kes tahavad 10 ruutmeetrit pinda ning kaovad kolme kuu pärast, jättes maha üürivõlad.

Paljud kontoriruumide haldajad käituvad kui peremehed, kuigi peaks käituma kui klienditeenindajad. Rentnikud vaatavad hoolega ringi ning on valmis pinda vahetama. Konkureeriv hinnapakkumine peab olema 10?15 protsenti soodsam, et rentnik hakkaks kolima. Samuti soovib rentnik, et hinnapoliitika oleks läbipaistev.

Ilsjani sõnul on Tallinna äripindade turg endiselt valdavalt renditurg. Ligi 70 protsenti uutest büroodest on rajatud Tallinna. Valgekraede hulk, kes büroodes töötab, on olnud stabiilne, ent pinna juurdekasv on 30 000 ruutmeetrit aastas.

Kui büroopindade turg aastatel 1994?1996 tekkis, oli nõudlus suur, pakkumist polnud. 1997. aasta tagasilöök majanduses tekitas kainenemise, nõudlus vähenes, suured pangahooned olid just valminud, ent seisid tühjalt. Alates 2003. aastast on nõudlus stabiilne, ent ootused nõudluse kasvuks on olnud väga kõrged, märgib Ilsjan.

Meie ettevõtted vaatavad väga hoolikalt, kui palju nad pinda kasutavad, seetõttu on efektiivsus büroopindade arendamisel väga oluline aspekt.

Tulevikus hakkab vakantsus paratamatult kasvama. Paljud avaliku sektori asutused on valmis leppima renoveeritud pinnaga, neile on oluline, et pind oleks funktsionaalne.

Esmatähtis on, et büroopinna kvaliteet ja ruumide planeering vastaks kliendi nõudmistele, töötajad tajuvad, et see on nende firma kodu, rõhutab Ilsjan.

Samuti osatakse haldusteenust nõuda ja väärtustada. Kurdetakse pesemisvõimaluste puudumise üle.

- Kai Kaselaid, Pindi Kinnisvara äripindade maakler

Üha enam hakatakse eelistama büroopindasid, mille kvaliteeditase on kõrgem ja on lahendatud parkimisküsimus. Väga olulisteks teguriteks on kaasaegsete kommunikatsioonide, sundventilatsiooni või õhkjahutuse ja turvasüsteemide olemasolu.

Nimetatud tingimuste puudumise tõttu võivad rentnikud kolida madalama kvaliteediga büroopinnalt kõrgema kvaliteediga pinnale.

Büroopindade omanikud, kes ei tule üürnike soovidele üürihinna või paremate tingimuste osas vastu, peavad arvestama isegi ankurüürnike lahkumisega, kuna käesoleval ajal ületab pakkumine nõudlust.

Hetkel kuum