Tõnis Arnover • 9. november 2003 kell 22:00

Berlusconi ja Putin - hirmuäratav tandem

Euroopa Liidu ning Venemaa neljapäevasel tippkohtumisel Roomas säras ja soleeris ELi eesistujamaa liider Silvio Berlusconi. Mees, kes ELi juhtimist üle võttes oli nõudnud Venemaa vastuvõtmist ELi, soovitas seekord teiste ELi juhtide jahmatuseks kehtestada Venemaa ja ELi vahel viisavabadus, anda Venemaale pärast järgmise aasta laienemist eristaatus ning aidata ta maailma kaubandusorganisatsiooni.

See oli alles sissejuhatus. Roomas peetud pressikonverentsil, kus Venemaa presidendile Vladimir Putinile esitati ebameeldivaid küsimusi Jukose ümber toimuva ja T?et?eenia sõja kohta, võttis Berlusconi Putini personaalse kaitse alla.

Berlusconi avaldas arvamust, et nii Jukose uurimine kui T?et?eenia sõda ei ole midagi muud kui Venemaal seadusliku korra kehtestamine. Ühtlasi ründas ta rahvusvahelist ajakirjandust, kes tema sõnul levitab Venemaa kohta väljamõeldisi ning püüab Venemaa võimude tegevust tembeldada ebaseaduslikuks.

Tõesti, Putin on saanud endale väärt protežee. Mäletatavasti tuli Itaalias sel aastal seadust muuta. Põhjus oli lihtne: et Berlusconile ei sajaks ELi juhtimise ajal kaela alandavat kohtuprotsessi. Nimelt on tema firmadel 1996. aastast peale käimas kümme kohtuprotsessi, kus süüdistuste loetellu kuuluvad maksu- ja raamatupidamispettused, kohtunikele pistise andmine, erakondade ebaseaduslik rahastamine, viited maffiasidemetele jm.

Tõenäoliselt Itaalia ajakirjandus neid väljamõeldisi ei levita, sest riigi kolm suurt eratelevisioonikanalit, suurim päevaleht ja suurim kirjastus kuuluvad Berlusconile, kes lisaks kontrollib riiklikku telekanalit parlamendi kaudu.

Jah, kui veel kuidagi võib mõista Berlusconi kauaaegse äripartneri Fedele Confalonieri sõnu, et Berlusconit kui anomaaliat tuleb käsitada Itaalia kui eripärase riigi kontekstis, siis täiesti võimatu on teda mõista Euroopa Liidu ja Venemaa kontekstis.

Hetkel kuum