11. november 2003 kell 22:00

Vesipõrandakütte vead võivad ilmneda garantiiaja möödudes

Põhiliselt on mittenõuetekohaselt töötava süsteemi probleemiks küttetorustiku paigaldamise ebakvaliteetsus ja projektist möödaminek. Seda juhtub üpris tihti, kui põrandakütte projekteerib üks ja paigaldustööd teeb teine ettevõte. Vigade ilmnemisel süsteemi uuesti tasakaalustamiseks kulub suur hulk raha ja aega. Ebaõnnestunud põrandakütte tagajärg on probleemne põrand ? liiga kõrge pinnatemperatuur, mis on kahjulik nii jalgadele (jalgade paistetus) kui ka põrandamaterjalile (praod betoonis, parketis, põrandalaudades). Lisanduvad liiga suured küttearved, jahedad aknaalused, reguleerimise puudulikkus, n-ö triibuline põrand, kus on vaheldumisi soojad ja külmad tsoonid.

Tavaline on ka olukord, kus küttejaotus on ühe, kütteallikas teise firma poolt. Siingi esineb tihti ebakõla ja kehva tulemuse puhul (ala- või üleköetavus, liigsuured küttearved, ebaühtlased temperatuurid ruumides jne) pole süüdistada kedagi, kannatajaks jääb tavaliselt klient.

Värsked kogemused näitavad, et mõni aasta tagasi täielikult renoveeritud ca 600 m köetava pinnaga elamu küttejaotuses möödalaskmiste tagajärjeks on küttekulud üle 100 000 krooni aastas. Õigesti tasakaalustatud küttesüsteemi ja -jaotuse korral võiksid kulud olla 30 000?35 000 krooni.

Õnnestunud põrandaküte on turvaline, mugav, isereguleeruv, võimaldab muuta ruumisoojust ning ühtlane soojusjaotuvus on tagatud kogu pinna ja ruumide ulatuses.

- Erkki Kesa, ASi Begores projektijuht

Nõuetele vastav vesipõrandakütte süsteem on korralikult dokumenteeritud. Kinnisvara soetades tuleb varakult täpsustada, kas endisel omanikul on esitada tööjoonis, projekt või seletuskiri põrandaaluse kohta. Dokumendilt peab saama teada, kes ja millal põrandakütte paigaldas ning kaua kestab garantiiaeg. Korralikud ettevõtted annavad üldjuhul minimaalselt kaheaasase garantii. Garantii liigub ostu-müügitehingu puhul automaatselt üle uuele omanikule.

Uurida tasub, milliseid materjale on kasutatud. Põrandakütte puhul tuleb kasutada hapnikukindla barjääriga veetorusid, kuid sageli esineb juhuseid, kui kasutatakse sobimatuid tavalisi veetorusid. Kinnisesse küttesüsteemi levivad hapnikumolekulid ja tagajärjeks on kogu küttesüsteemi veega kokkupuutuvate metallosade kahjustumine paari aastaga. Sobivad hapnikukindla barjääriga torud on väliselt markeeritud,

Kui planeerite osta elamispinda, kus on vesipõrandaküte, kuid puuduvad põhjalikud märkmed selle paigalduse ja tööde teostaja kohta, tuleks eelnevalt teha lihtne test. Selleks tuleb keerata ruumi termostaat maksimaalsele võimsusele ja kontrollida, kas põrand mõne aja möödudes tõepoolest soojemaks muutub.

Autor: Urmas Ainsalu

Hetkel kuum