Liikmesriikidel on valida - kas võtta vastu põhiseaduslik lepe või liidu uks enda järel kinni panna, ütles eile Euroopa Komisjoni president Romano Prodi.
Poleks sugugi demokraatlik olukord, kus üks põhiseaduslikust leppest keelduv riik torpedeeriks teiste maade soovi liikuda suurema integratsiooni poole, rääkis Euroopa Liidu täidesaatva võimu juht eile ajalehes The Irish Times avaldatud intervjuus, kirjutab Postimees.
«Minu arust peaks olema arusaadav, et see (Euroopa Liidust eemale jäämine - toim) on (põhiseaduslikust leppest keeldumise - toim) lõpptulemus,» lausus Prodi Iirimaa suurimale ajalehele. «Me ei ütle «te hääletasite vastu, nüüd käige välja», kuid tuleb leida lahendus, mille puhul ei lubata ühel riigil teha takistusi ülejäänud 24 riigile. See on selge.»
Praegu valitsustevahelisel konverentsil arutatav Euroopa Liidu uus põhiseaduslik lepe jõustub alles siis, kui sellele on oma jah-sõna öelnud kõik laienenud euroliidu 25 liikmesriiki.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Iirimaal ja veel kuues riigis peab põhiseaduslikule leppele oma heakskiidu referendumil andma rahvas, Eestis piisab aga 51 Riigikogu liikme häälest, et leping ratifitseerida.
Valitsuse nõunik Euroopa Liidu küsimustes Henrik Hololei hindas ideed põhiseadusliku leppe tagasi lükanud riigi euroliidust kõrvaldamisest ühe sõnaga - absurd.
Esiteks puudub praegu ükskõik milline mehhanism mõne riigi Euroopa Liidust väljaviskamiseks ning teiseks jõustub põhiseaduslik lepe ise alles pärast kõigi poolt heakskiitmist, argumenteeris Hololei.
«Ma arvan, et Prodi väljendas siin oma isiklikku seisukohta ning see avaldus oli pigem suunatud Iiri valijate mõjutamiseks,» tähendas aastaid Eesti euroliitumist vedanud Hololei.
Euroopa Komisjoni pressiesindaja Reijo Kemppinen nentis eile Postimehele, et Romano Prodi öeldu ei ole komisjoni ametlik seisukoht. Seda põhjusel, et selles küsimuses ametlik seisukoht lihtsalt puudub, selgitas Kemppinen.