Tallinnas korrektsiooni ei ole toimunud

Peeter Stamberg 12. märts 2004, 00:00

Tallinna börsil on aktsiate hinnad endiselt selle aasta kõrgtaseme lähedal, samas kui nii Euroopa suuremate börside, kui ka USA tähtsamad indeksid on selle aasta kõrgtasemetelt tublisti madalamale tulnud.

Eile langes börsi 10 enamkaubeldud aktsia liikumisi kajastav Äripäeva indeks vaid 0,27 protsenti, samas Euroopa turud olid õhtuks kukkunud 1,7-2,9 protsendi võrra. Selle aasta kõrgtasemest lahutab ÄP indeksit vaid veidi enam kui pool protsenti. USA peamiselt tehnoloogiaaktsiaid sisaldav Nasdaq on jaanuari lõpus saavutatud tasemetelt langenud juba pea 9 protsenti.

Põhjanaabrite HEX indeks on langenud esmaspäeva tipptasemest 6 protsenti. Peaaegu sama palju on langust selle aasta kõrgtasemest teinud ka Saksamaa DAX indeks.

Tallinna börsil seni korrektsiooni alla ei ole toimunud. Tõsi, võrreldes eelpool nimetatud turgudega on Tallinna börsi ettevõtted suhteliselt odavalt hinnatud.

Uudisteagentuuri Bloomberg andmete kohaselt on Tallinna börsi ettevõtete P/E (turuväärtuse/kasumi) suhe ligikaudu 15. Nasdaqil on vastav näitaja koguni 94, Helsingi ja Stockholmi börsil 25 lähedal. Euroopa kõrgeimalt hinnatud börsid on London ja Frankfurt, kus P/E suhe on vastavalt 48 ja 43 ehk teisisõnu on nende turgude turuväärtus võrdne ligi poole sajandi kasumitega (eeldusel, et kasumid ei muutu).

Samas kui raha väljavool maailma suurematelt aktsiaturgudelt jätkub ei saa täitsa puutumata jääda ka siinne börs. Väga odavalt hinnatud aktsiaid, mis kodu- või välismaiseid investoreid Tallinna börsile meelitama peaks ei ole.

Aktsiate hinnatõus on ka dividenditootlused sedavõrd väikseks teinud, et ainuüksi dividendide pärast nõudlust aktsiate järele näha ei ole.

Kauplemisaktiivsus oli eile Tallinnas madal. Käivet tuli 69 tehingust alla 19 miljoni krooni eest. Viimati oli loium kauplemisaktiivsus päev enne iseseisvuspäeva.

Põhinimekirjas ühegi aktsia hind ei tõusnud. Hansapank lõpetas samal tasemel, kus päev varemgi. Mõõduka languse tegid läbi Eesti Telekomi, Harju Elektri ja Norma aktsiad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing