Pärnu PM: Põlevkivivaldu ähvardab tuludest ilmajäämine

25. mai 2004, 08:23

Rahandusministeerium plaanib kohalike omavalitsuste tulude ühtlustamiseks kaotada eelise nendel valdadel, mille eelarvesse laekub maavarade kaevandamise tasu.

?Muret teeb see, et valdade üksikud tuluallikad on ebaühtlased,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi. ?Ida-Virumaal Mäetaguse, Illuka, Vaivara vallas on kaevetasud väga suured. See pole ju õiglane. Erisused tuleks riigieelarvesse koguda ja siis tasandusfondi kaudu tulubaas ühtlustada.?

Ministeeriumi andmeil moodustab kaevetasu näiteks Mäetaguse valla eelarvest üle 45 protsendi, mis elaniku kohta teeb neli korda rohkem kui Eestis keskmiselt, kirjutab Pärnu Postimees.

Veskimäe sõnutsi peaksid omavalitsused heastama selle raha eest keskkonnakahjustusi, aga sageli läheb raha muuks otstarbeks, näiteks õpetajate palgaks.

?Ministeerium on seda mõtet juba aastaid haudunud, Tallinnast on hea asju juhtida. Oleme kutsunud poliitikuid vaatama, kuidas me siin elame, aga nad ei tule,? ütles Mäetaguse vallavanem Veljo Kingsep.

Vallavanema jutu järgi on vald igal aastal külade veetorustikesse miljoneid kroone investeerinud, sest intensiivne põlevkivi kaevandamine on 20 küla veeta jätnud.

Kingsepa sõnade järgi soovib rahandusministeerium erisuste kaotamisega riigieelarvet täiendada ja raha oma käega jagada, mis võtab valdadelt igasuguse algatustahte.

?Erisuste kaotamine ei ole põhjendatud, aga mingit korrigeerimist süsteem vääriks,? nentis riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni esimees Jaanus Männik.

Männiku arvates soovib keskvõim valdadele liialt ette kirjutada, kuidas need oma raha peaksid kulutama. ?Meil käibki võimuliidu partneritega vaidlus selle pärast, et partnerid sooviksid rohkem normeerida, reglementeerida, doseerida. Selline lähenemine on põhimõtteliselt vastuolus Euroopa kohaliku omavalitsuse harta ja meiegi põhiseadusega,? sõnas Männik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing