Tulemüür hoiab võõrad internetti ühendatud arvutist eemal

Tulemüüri on vaja alati, kui arvutis on asju, mida vaja omadega sisevõrgus jagada ning mida tuleb samal ajal varjata võõraste eest.

Internet on muutunud niivõrd ?räpaseks?, et ilma vastava kaitsevahendi ? tulemüürita ei püsi arvutis olevad andmed võõraste eest kaitstuna kuigi kaua. Ühe arvuti jaoks on kaitsevahendi leidmine lihtne, kui aga omavahel on ühendatud mitu arvutit, tuleb hakata mõtlema eraldiseisva seadme peale. Seda eriti siis, kui tegemist on näiteks firma kontori sisevõrguga.

Enamasti on kaks või enam arvutit omavahel ühendatud just sellepärast, et midagi nende arvutite vahel jagada. Tavaliselt on jagatavateks ressurssideks failid teise arvuti kõvakettal, printer, skanner või mõni muu lisaseade. Täiesti loomulik on, et need ressursid tuleb ära peita võõraste pilkude eest. Kui aga neist arvutitest kasvõi üks on internetis (ADSLi, telefoniliini, kas või mobiili kaudu), siis tekib oht, et keegi väljastpoolt võib jagatud ressurssidele ligi saada. Vaja on seadet ? tulemüüri ?, mis hoiaks võõrad eemal.

Uus operatsioonisüsteem Windows XP on tavalise arvutikasutaja jaoks juba enam-vähem piisav, et esimene samm turvaliselt internetti minekuks ära teha. Nimelt on Windows XP-le sisse ehitatud tulemüürifunktsioon, see tuleb vaid sisse lülitada. Vanemate arvutite omanikud saavad leida internetist mõne tasuta programmi, mis peale vajalikku seadistamist tulemüürina arvutit kaitsma asub.

Kui omavahel on võrku ühendatud mitu arvutit, siis on tulemüüri paigaldamine juba keerulisem, sest sisevõrgus on vaja jagada arvutite vahel rohkem infot kui väljapoole. Interneti ja sisevõrgu vahel peab asuma seade, mis eraldab omad võõrastest. Sel juhul ostetakse võrgu kaitseks eraldiseisev tulemüür. Piisab ka tulemüüritarkvarast, mis on soovitatav laadida ainult tulemüürina töötavasse arvutisse. Väga hästi sobib ka mõni vanemat sorti lauaarvuti. Suuremad võrgud, kus vaja ka suurt kiirust, enam lihtsamat sorti lauaarvutiga läbi ei aja. Tulemüüritarkvara võib töötada võimsamas arvutis. Alternatiiviks on osta spetsiaalne tulemüüriseade, mis kujutab endast tulemüüri jaoks kohandatud arvutit. Väiksema firma jaoks on tulemüüri ostmine tunduvalt lihtsam kui näiteks mõne kontoriprogrammi soetamine. Tulemüürid on muutunud sama lihtsateks kui näiteks viirusetõrje ? nad paigaldatakse ja edasi elavad nad juba oma elu. Harva on vaja kuni kümne arvutiga kontoris hakata tulemüüril seadeid muutma või teda administreerima, sest keskmiste kontorite vajadused on ühesugused ja tulemüüritarkvara seadistatakse juba tarkvaratootja juures nii, et ta keskmiselt igasuguse kontori juures oma töö korralikult ära teeb.

Hetkel kuum