Metrosert avas Tartus kaasaegse riigietalonide labori

31. august 2004, 13:14

Eesti Vabariigi metroloogia keskasutus AS Metrosert avas täna Tartu Teaduspargis tänapäeva nõudmistele täielikult vastava riigietalonide labori.

Uues laboris hakatakse hoidma ja arendama Eesti Vabariigi riigietalone, massi ja pikkuse ning temperaturi etalone. Praegu asuvad riigietalonid Füüsika Instituudi keldriruumides. Samuti hakkab labor Lõuna-Eesti regioonis nii era- kui riigisektorile pakkuma mõõteriistade kontrolliteenust ? kalibreerimist ja taatlemist.
Uue, 1200 ruutmeetrise labori väljaehitamiseks kulus ligi 6 miljonit krooni, kaasaegsete mõõteriistade ja tehnikaga varustamisele koos Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli laboritega kulus aga üle 20 miljoni krooni. Laborite kaasajastamine leidis aset PHARE projekti raames.

ASi Metrosert juhataja Ain Noormägi sõnul on elu ilma täpsete mõõtmisteta raske ette kujutada, mõõta tuleb nii tootmises, kaubanduses, teadusuuringutes, meditsiinis kui ka inimese igapäevastes toimingutes. Tema sõnul kannab laborite kaasajastamine mõõtmisteenuste usaldusväärsuse suurendamise eesmärki: 'Uue labori etalonide osas töötavad esialgu kliimaseadmed ja toimub monitooring. Eesmärk on tagada stabiilseimad laborikeskkonna tingimused Eestis. Seejärel on plaanis massi ja pikkuse riigietalonid kolida uude laborisse.' Lõuna-Eesti taatlemis- ja kalibreerimisteenuse klientidele andis Noormägi sõnul Tartu Teaduspargi südamesse kolimine parema ligipääsu ja kõrgema teenindustaseme.

ASi Metrosert igapäevategevuste hulgas on kaalude ja termomeetrite kontroll kaubanduse ja toiduainetööstuse tarbeks, soojusarvestite ja veearvestite kontroll vee- ja soojatootjatele ning hoonete haldajaile, politsei kiirusmõõturite kontroll, manomeetrite, kütusearvestite, bensiinitankurite kontroll. Samuti taadeldakse ja kalibreeritakse elektri- ja energeetikaala, puidu- ja metallitööstuse ja paljude muude valdkondade mõõtevahendeid.

ASi Metrosert Tartu labori suurimad kliendid on Eesti Põlevkivi, Tartu Õlletehas, Valio Eesti AS, Neste Eesti AS, AS Giga, AS Tartu Veevärk, Tarmetec OÜ, Elektriteenused AS, Nuia PMT AS, Reola Gaas.

AS Metrosert on metroloogia keskasutus, mille omanik on Eesti Vabariik. 2003. aasta käive oli 15 miljonit krooni, tööd antakse 65 inimesele. AS Metrosert on 1919. aastal loodud Kaalude ja Mõõtude Koja õigusjärglane. AS Metrosert esindab Eesti riiki Euroopa metroloogia organisatsioonis EUROMET.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing