PM: IMF hoiatab kinnisvara hinnalanguse eest

28. september 2004, 08:06

IMF hoiatas, et lähiajal taas kerkima hakkavad laenuintresside määrad võivad lõpetada kinnisvarabuumi ning ülikallilt soetatud kodud kaotavad väärtust.

Analüütikute hinnangul on nii maailma juhtivates majandustes kui ka Eestis kinnisvarahinnad kohati arutult kõrgele kerkinud. Kuna ostjad vaatavad rekordiliselt odavate laenudega kinnisvara soetades vaid kuumakset, jäetakse tähelepanuta, et soetatava kinnisvara eest makstakse aastate jooksul ülemäära kõrget hinda, kirjutab Postimees.

Ei arvestata, et intressimäära tõustes suureneb kuumakse tublisti ning soetatud kinnisvara väärtus võib tulevikus ka väheneda. Seda eriti Eestis, kus kinnisvaraturul lühike ajalugu ning intressid on alati langenud ja eluasemehinnad kogu aeg tõusnud.

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) analüütikute sõnul on kõige suurem oht kinnisvara odavnemiseks maailma rikkaimates riikides. Näiteks Suurbritannias, Hispaanias, Iirimaal ja Austraalias on kinnisvara alates 1997. aastast kallinenud juba enam kui 50 protsenti.

Eestis on aga hinnatõus olnud veelgi kiirem. Viimase nelja aastaga on näiteks tüüpkorterite hinnad Tallinnas kerkinud ligi 2,4 korda.

IMFi hinnangul pole majanduse üldist seisakut arvestades kinnisvara järsk kallinemine peaaegu kõikjal maailmas õigustatud.

Kuna hinnad on kerkinud vaid odava laenuraha ning kõrgendatud ootuste ja emotsioonide najal, on analüütikute arvates tõsine oht, et intressi kerkides hakatakse soetatud kinnisvarast sama emotsionaalselt vabanema.

Kinnisvarabüroo Uus Maa analüütiku Ain Kivisaare hinnangul tähendaks Eestis näiteks ühe protsendipunkti võrra kallinev laenuintress kinnisvara odavnemist kolme kuni nelja protsendi võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing