Kaido Einama • 29 september 2004

Äritarkvara jõuab mobiilidesse

Kui ettevõtte otsustaja küsiks oma teismeeas lapselt, mis on Java-programmid ja kuidas neid mobiili laadida, siis saaks ta üsna kindlasti põhjaliku ja asjatundliku õpetuse, kust neid programme leida ja kuidas telefoni laadida. Mängud rajasid tee mobiilsele tarkvarale, kuid lisaks mängudele on ilmunud portaalide teemasektsioonidesse ärinurgake, kust üht-teist kasulikku ka firmade telefonidesse laadida saab.

Kõik algas mõistagi suhtlustarkvarast, mis on äri ja meelelahutuse suuremaks kokkupuutepunktiks mobiilse meelelahutuse alal. Esimeste laiadesse kasutajahulkadesse jõudnud Java-telefonidega tulid ka esimesed programmid, mis lubasid suhtlust mugavalt ja odavalt telefoni abil jätkata. Mobiilsed MSNid, Yahood, AOLid, ICQd ja teised suhtlustarkvarad on tihti käepärasemad kui SMSidega dialoogi pidamine.

Tõlkeprogramme on mobiilidele mitmeid, MSPolyglot on neist üks põhjalikumaid, tõlkides 12 keelest. Lisaks sõnadele võib programm hakkama saada lihtsamate fraaside tõlkimisega, kui kasutaja viitsib pikemaid tekste mobiili klaviatuuril sisestada. Kiireks vestmikuks sobib aga selline mobiiliprogramm küll.

Tasuta programm sisaldab reklaame, nende eemaldamiseks piisab vaid 100 kroonist ? nii palju maksab MSPolyglot Plus. Programmi puuduseks on see, et tõlge tehakse interneti andmebaasi poole pöördudes, sest pisikesse telefonimällu ei mahu suuri sõnaraamatuid. Katsetades tundus sõnaraamatuteenus küll mugav, kuid tõlke saamine interneti ja GPRSi teel oli aeglane. Eesti keelt süsteem ei tunne, kuid olemas olid kõik suuremad Euroopa keeled.

Mobiili saab laadida ka erialasõnaraamatuid, näiteks Medical Dictionary sisaldab meditsiinivaldkonna termineid.

See tarkvara on üks paljudest suhtlustarkvaradest ja töötab enamiku uuemate Javat toetavate telefonidega. Sisse saab logida MSNi, AOLi, ICQ ja Jabberi kasutajana. Korraga saab sisse logida kõigil nende suhtlustarkvarade kontodel. Tarkvara on kaitstud sidekatkestuste eest. Leviaugust tagasi levisse jõudes küsib programm serverist kõik vahepeal kätte saamata jäänud teated. See on kommertsprogramm, maksab umbes 230 krooni.

Terve hulk Java-programme on tehtud mobiilidele selleks, et veebilehti saaks vaadata nii, nagu arvuti veebilehitsejaski. Tavaliselt näitavad mobiilid veebilehti vaid teksti kujul, arvestamata kujundusega. Lisatarkusega varustatud Java-programm üritab aga paigutust säilitada ning võib kasutaja soovil laadida ka leheküljel olevad pildid.

Veebilehitsejaid on nii tasuta kui tasulisi, paljud neist oskavad näidata ka Exceli ja Wordi failide sisu vastavalt telefoni mälu võimalustele.

Kui mobiilil puudub e-posti saatmise ja vastuvõtu võimalus, saab seda täiendada vastava programmiga. Graafilised versioonid sarnanevad lauaarvuti e-posti programmiga ja kontrollivad postkasti GPRSi kaudu perioodiliselt.

Mobiilset äritarkvara leiab kõige rohkem just reisijaile. Paljud USA linnad on välja andnud mobiilitarkvara oma transpordigraafikute ja sõiduaegadega. Reisiplaneerijatest on TravelBuddyl oma versioon mobiilse Java-programmina, mis aitab planeerida külastusi, reisikulusid, reisimarsruuti ja aega. Tasuta programm on piisavalt universaalne ka mobiilseks projektijuhtimiseks.

Paremad valuutakonverterid suudavad internetist laadida värskeimaid valuutakursse. CurrEx näiteks arvutab kursid vastavalt veebis olevale reaalajas muutuvale infole.

Paljud äritarkvaratootjad on loonud Java-moodulid mobiilidest raamatupidamisrakendustele ligipääsemiseks. Olemas on ka ostja abimees, mis sobib hädapärast nii firma ostujuhile kui ka supermarketisse minevale koduperenaisele. Programmi abiga saab koostada ostunimekirju, neid jooksvalt serverist uuendada, kalkuleerida kulusid ja poes mobiilist jälgida, mida vaja osta ja mis juba olemas.

Hetkel kuum