Teksti kloonimine rikub autori õigusi

Eneken Tikk 11. november 2004, 00:00

Olde Hansa ja Peppersacki laadseid kaasusi, kus hiljem turule ilmuv võrguleht mõne eelkäija teksti ja mõnel juhul ka kujundust kasutab, tuleb Eestis ikka aeg-ajalt ette. Veebitreialite teadmiste ja kogemuste arenedes võib täheldada sellise praktika vähenemist, kuid teostega seonduvate õiguste rikkumine peaks valvsaks muutma eelkõige autorid ja saidiomanikud.

Nimelt kuulub teose ? olgu selleks siis tekst, foto, joonistus vms ? autorile ainuõigus igal moel ise oma teost kasutada, lubada ja keelata oma teose kasutamist teiste isikute poolt ja saada oma teose kasutamisest tulu. Ehkki kasutatud tekstijupp võib olla vaid mõnerealine, on see käsitletav teosena ning selle kasutamine eeldab autori luba. Autor võib oma varaliste õiguste teostamise õiguse tellijale (võrgulehe omanikule) üle anda.

Ka on autoril õigus esineda üldsuse ees teose loojana, millest ta õigusvastase kasutuse korral ilma jääb. Ehkki praktikas tehakse võrgulehtedel viiteid teksti autoritele harva, on vastav info huvilistele kättesaadav lehe omaniku või valdaja vahendusel, n-ö kloonitud saidi omanikul vastav info aga reeglina puudub.

Eraldi põhjus sarnaste kaasuste tekkeks on autoriõiguste kuuluvuse ebaselgus, mis tekib näiteks juhtudel, kui tekstid on koostatud tööülesannete täitmisel ja autor vahetab töökohta või kui teksti tellija on seisukohal, et koos tekstiga on ta ostnud ka õiguse selle edasiseks piiranguteta kasutamiseks ja levitamiseks. Seesuguste eksituste vältimiseks on tõhusaim vahend leping, milles pannakse paika, kellele teose suhtes millised õigused on. Õigusi saab üle anda ka osaliselt või teatud tähtajaks.

Seadus pakub autoritele oma õiguste kaitsmiseks mitmeid võimalusi: autor võib nõuda teose õigusvastase kasutamisega tekitatud kahju hüvitamist, hinnates kasutatud teose turuhinda ja võimalikku tulu, mis tal teose lubamatust kasutusest tulenevalt saamata jäi. Teatud juhtudel võib autorile kahju tekitada ka kontekst, milles tema teost kasutati. Autoril on õigus nõuda ka õigusvastase kasutamise lõpetamist.

Juhtumitele reageerimine toob enamasti kiireid tulemusi: mõnedel juhtudel piisab teatest võrgulehe valdajale, kellele olukord uudiseks ja kelle huvidesse konkurendi kopeerimine ei kuulugi. Kui tegemist on selgelt tuvastatava õiguste rikkumisega ja läbirääkimised tulemusi ei anna, võib abi saada internetiteenuse pakkujalt, kes juurdepääsu lehele piirab.

Seaduse kohaselt on autori nõusolekuta lubatud vaid teoste refereerimine ja tsiteerimine motiveeritud mahus. Viimane on enamasti faktiküsimus ja sõltub teosejupi kasutamise kontekstist, kuid lühitekstide kasutamisel sama või sarnase tegevusvaldkonnaga võrgulehel on motiveeritud maht ilmselt ületatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing