Jaanuaritormis segipaisatud kämpingute omanikud tuleviku üle. Suuremad lubavad tõusta ruttu jalule, väiksemad kaaluvad ärist loobumist.
Võistes kodumajutusega tegelev Ilmar Tõnisson pole kindel, et jaksab uuesti otsast alustada. See oli viimasel suvel, kui tuli tunne: nüüd lõpuks on kõik puhkajate majutamiseks tarvilik valmis. Paar nägusat suvemajakest, tualett- ja du?iruumiga puhkemaja, kena roheline õu, siinsamas kivine rand ja loksuv meri.
Kämping ja majades olnud mööbel on nüüd sodi. Alles jäi vaid leotada saanud pesuruumiga puhkemajake, see oli kasvuhoone ja autokuuri varjus, kirjutab Pärnu Postimees.
Tõnissonidele oli kodumajutus pensionile lisa teenimise allikas. Võib-olla kahest suvemajast õnnestub üks kokku klopsida, mõtiskleb peremees.
Kabli ranna kämpinguplats näib esmapilgul läbimatu: paksult roogu täis. Puidust korvpalliväljak asub puujuurikate vahel, mitukümmend meetrit platsist eemal. Rannakioskit enam ei ole. On vaid mõlkis kraanikauss ja vettinud jahutuskapp eemal ulpimas.
Üks Kabli kämpingupidajaist Epp Antson nendib, et viiest kämpingumajast üks on hävinud, kaks seisab mõlkis katuse peal, osal on veesõidust alumised lauad katki.
Lepanina hotelli omanik Jaak Valge ei võta tormikahju suurt hinge, sest puhkekompleks oli kindlustatud. Kahju hindab ta umbes kahe miljonile kroonile.
Valgeranna turismiarendaja Ragner Matsalu hindab oma kuue ettevõtte tormikahju 2,5 miljonile kroonile. Kui arvata kokku kõik tormikulud, paisuks summa kahekordseks.
Villa Andropoffi hooned Valgerannas jäid üleujutusest puutumata, välja arvatud saun, mis nüüd remonti vajab. Märksa enam räsis torm randa ennast, sealset kämpingut ja golfiala.
Valgerand on täis tormis murdunud jämedaid puid, roogu ja rannakioski risu. Raju lõhkus mitu vana kämpingumaja ja ujutas teisedki üle, kuid Matsalu ei arva seda suure kahju sisse. Need majad olid oma aja ära elanud, selgitab ta.
Seotud lood
Kui Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) soovitab riikidel rohkem kulutada ja laenu võtta, siis seda tehakse meeleldi. Kui aga tuleb soovitus võlgasid tagasi maksma hakata ning finantsšokkideks valmistuda, muutub organisatsioon riikide jaoks “pahatahtlikuks,” kirjutab ökonomist, fondijuht ning mitme raamatu autor Daniel Lacalle portaalis Mises Institute.